„BEZPIECZNY SENIOR” I „NIE DAJ SIĘ USTRZELIĆ ZŁODZIEJOWI” - KOLEJNA ODSŁONA PROGRAMÓW PROFILKTYCZNYCH
O granicy zaufania do drugiego człowieka, atrakcyjnych z pozoru umowach oraz metodach działania oszustów rozmawiali z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy „Oaza” w Kręgu policjanci z komendy w Koszalinie.
Ustawowym zadaniem Policji jest między innymi podejmowanie działań zmierzających do zapobiegania popełnianiu przestępstw. Dlatego policjanci z koszalińskich jednostek stale organizują, czy przyjmują zaproszenia na spotkania z osobami różnych grup wiekowych. Ich celem jest uświadamianie problemu oraz przekazywanie ostrzegawczych informacji, jak nie stać się ofiarą przestępstw, a szczególnie oszustw.
Policjanci w trakcie wizyty w Kręgu przekonywali podopiecznych tego ośrodka, że sprawcy wykorzystują więzi rodzinne, dobroć i łatwowierność pokrzywdzonych, by wyłudzić od nich posiadane oszczędności.
Mundurowi wskazywali, jakimi metodami najczęściej posługują się przestępcy i radzili, jak uchronić się przed utratą pieniędzy. Zastrzegali też, że znana wszystkim metoda „na wnuczka”, w oparciu o którą działają przestępcy, odchodzi powoli do lamusa. Aktualnie osoby o nieuczciwych zamiarach potrafią podszywać się pod różnego rodzaju przedstawicieli instytucji publicznych, urzędów, a nawet policjantów czy innych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni, uważni i potrafili w konkretnych sytuacjach być asertywni. Tylko taka postawa da im gwarancję tego, że nie staną się ofiarami osób nieuczciwych, oszustów czy złodziei.
Ponadto policjanci w ramach programu „Nie daj się ustrzelić złodziejowi” przypominali, że pozostawiona w widocznym miejscu torebka, saszetka, reklamówka czy aktówka jest zachętą dla potencjalnego złodzieja. Taka sama postawa obowiązuje nas przy pozostawianiu na widoku, w naszych samochodach wartościowych przedmiotów.
W ramach wspomnianych działań policjanci rozdawali tematyczne ulotki, a spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.