Fala ciepłych dni trwa, a woda nie wybacza błędów – policjanci wodnicy patrolują akweny w pasie nadmorskim
Słoneczna pogoda z pewnością zachęca mieszkańców i turystów do przebywania nad wodą. Nie wszystkie osoby zdają sobie jednak sprawę, że niesie to za sobą pewne ryzyko. Woda to żywioł, który w połączeniu z nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragedii. Aby do takich sytuacji uniknąć, policjanci wodniacy patrolują akweny i reagują na wszelkie niebezpieczne i ryzykowne zachowania.
Okres wakacji oraz piękna pogoda, to dla policjantów pełniących służbę nad wodą czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze pełnią służbę z wykorzystaniem nowej łodzi o nazwie Sigma muszą mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na każdą osobę, która weszła do wody, czy korzysta z wodnych środków transportu.
Podczas patroli wodnych mundurowi kontrolują jednostki pływające sprawdzają ich wyposażenie, wymagane dokumenty oraz uprawnienia osób kierujących motorówkami czy skuterami wodnymi. Niezwykle ważnym elementem kontroli jest również badanie stanu trzeźwości.
W trakcie kontroli policjanci wodnicy udzielają porad oraz przypominają, aby wybierać kąpieliska strzeżone nad którymi czuwają ratownicy.
Pamiętaj!
- będąc na kąpielisku, słuchaj poleceń wydawanych przez ratownika;
- zadbaj o bezpieczeństwo dzieci i nie pozostawiaj ich bez opieki;
- nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
- nie próbuj przepłynąć jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skacz do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią;
- podczas wodnych zabaw nie spychaj z pomostu, z materaca;
- przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter) koniecznie zaopatrz się w kapok;
- nigdy nie wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu;
- nigdy nie łącz wypoczynku nad wodą z alkoholem.
asp. Izabela Sreberska