Koszalińscy policjanci edukują mieszkańców - „Nie daj się oszukać!”
Data publikacji 02.12.2024
Grudzień to czas przedświątecznych przygotowań, zakupów i planowania rodzinnych spotkań. Niestety, to także okres wzmożonej aktywności oszustów, którzy wykorzystują pośpiech, rozkojarzenie i zaufanie ludzi w tym wyjątkowym czasie. Policjanci z koszalińskiej komendy postanowili działać prewencyjnie i zorganizowali kampanię edukacyjną, by uświadomić mieszkańcom oraz seniorom jak unikać oszustw.
Oszustwa przybierają coraz bardziej wyrafinowane formy. Dziś oszuści nie tylko dzwonią, podając się za fałszywych wnuczków czy policjantów, ale również wykorzystują Internet, media społecznościowe i SMS-y. Wśród najczęściej stosowanych metod znajdują się m.in.:oszustwa „na wnuczka” lub „na policjanta” – przestępcy wyłudzają pieniądze, udając bliskich w potrzebie lub funkcjonariuszy, którzy „prowadzą tajną akcję”. Fałszywe SMS-y i e-maile – zawierające linki do rzekomych przesyłek kurierskich, płatności za zakupy czy blokady konta bankowego powodują, że kliknięcie w taki link może skutkować utratą pieniędzy z konta.
Policjanci z koszalińskiej komendy, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, organizują spotkania w szkołach, klubach seniora, a także na targowiskach i w centrach handlowych. Podczas tych wydarzeń funkcjonariusze przekazują praktyczne porady, jak rozpoznać potencjalne oszustwo i jak reagować w sytuacjach budzących podejrzenia. Zajecia profilaktyczne są prowadzone po to, aby każdy mieszkaniec wiedział, jak bronić się przed oszustami. Ważne jest, by w razie wątpliwości nigdy nie podejmować pochopnych decyzji, nie przekazywać pieniędzy obcym i zawsze weryfikować informacje.
Policjanci apelują także do rodzin, aby najbliżsi rozmawiali z seniorami na temat zagrożeń. To właśnie osoby starsze najczęściej stają się ofiarami oszustw.
Przypominamy, że w sytuacjach budzących podejrzenia należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą komendą pod numerem 112. Funkcjonariusze apelują, by nigdy nie działać pod presją czasu i zawsze sprawdzać, czy mamy do czynienia z prawdziwą sytuacją kryzysową.