18. października - Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi
18. października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Głównym celem ustanowienia tego dnia jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa w zakresie możliwości zapobieżenia stania się ofiarą handlu ludźmi. Koszalińscy policjanci aktywnie włączyli się w akcję z innymi służbami i wzięli udział w obchodach, które odbyły się przy Politechnice Koszalińskiej. Kolejnym punktem spotkania była edukacja młodzieży w auli koszalińskiej komendy.
Handel ludźmi i współczesne niewolnictwo to przerażające zjawiska, które wciąż istnieją, podważając podstawowe prawa człowieka do wolności i godności. Choć wydawać by się mogło, że ten problem jest odległy od rzeczywistości w dalszym ciągu dochodzi do tragicznych przypadków eksploatacji ludzi.
W tym dniu jednostki Policji na terenie kraju podejmują szereg działań edukacyjnych i profilaktycznych, które mają na celu podniesienie świadomości społecznej na temat tego procederu oraz jego skutków.
Koszalińska policja każdego roku włącza się aktywnie w obchody Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi. Tym razem odbyły się przy Politechnice Koszalińskiej. Celem udziału koszalińskich policjantów w obchodach była nie tylko edukację społeczeństwa, ale także zacieśnienie współpracy z innymi służbami w walce z tym globalnym problemem.
Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej przypominają, że handel ludźmi to problem dotyczący nie tylko dużych miast, ale również mniejszych miejscowości. To zjawisko nie omija żadnej społeczności. Podczas obchodów udostępniony został Escapetruck, w którym zagadnienie handlu ludźmi odwiedzającym przedstawione zostało w formie escape roomu. Mimo, że jest to gra, jej uczestników czekało szokujące i skłaniające do głębokiej refleksji doświadczenie. Uczestnicy poznać mogli prawdziwe historie kobiet, które padły ofiarą handlu ludźmi w Polsce, a którym udało się wydostać z rąk oprawców dzięki skoordynowanej akcji i pomocy służb.
Ważnym elementem tegorocznych obchodów jest etap edukacyjny skierowany do młodzieży. Koszalińscy policjanci równolegle spotkali się w auli koszalińskiej komendy, aby młodzież mogła dowiedzieć się, jak nie stać się ofiarą handlarzy ludźmi, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę. Na prelekcji obejrzeli specjalnie przygotowany film, który na autentycznych faktach przedstawia współczesne formy niewolnictwa obejmujące m.in. wykorzystywanie seksualne, pracę przymusową, handel organami, zmuszanie do żebractwa czy małżeństwa.
Działania Policji w tym zakresie koncentrują się nie tylko na walce z przymusową pracą, ale także zwalczaniu stręczycielstwa, sutenerstwa, kuplerstwa. Na poziomie krajowym Policja, w celu skuteczniejszego zwalczania handlu ludźmi współpracuje z szeregiem instytucji oraz organizacji międzynarodowych, co zapewnia efektywność podejmowanych działań. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w spotkaniu i wykazali się sporą wiedzą.