Policjanci koszalińskiej komendy apelują do grzybiarzy: Zachowajmy ostrożność i odpowiedzialność w lesie!
Data publikacji 11.10.2024
Wraz z nadejściem jesieni i sezonu na grzybobranie, lasy wokół Koszalina zapełniają się miłośnikami zbierania grzybów. To nie tylko wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale także okazja do obcowania z naturą. Niestety, z roku na rok zwiększa się liczba przypadków zaginięć w lasach, co prowadzi do akcji poszukiwawczych angażujących policję, straż pożarną i inne służby ratunkowe. Tylko wczoraj koszalińska komenda otrzymała dwa zgłoszenia o zaginięciu grzybiarzy!
Choć jeden z mężczyzn wczoraj odnalazł się sam, drugi został odnaleziony dopiero po zmroku dzięki intensywnym poszukiwaniom. Takie sytuacje są nie tylko stresujące dla samych poszukiwanych, ale także wymagają dużego nakładu sił i zasobów służb.
Apelujemy do wszystkich osób wybierających się na grzyby, aby wykazali się odpowiedzialnością i ostrożnością. Rodziny osób, które wybierają się na grzyby prosimy, aby nie podejmowały poszukiwań na własną rekę i niezwłocznie informowały służby o zaginięciu grzybiarza!
Pamiętajmy o podstawowych zasadach, które mogą zapobiec zaginięciom i niebezpiecznym sytuacjom:
1. Nie wychodźmy do lasu samotnie – Zawsze lepiej wybrać się w towarzystwie, a w razie zagubienia w lesie możemy nawzajem sobie pomóc lub szybko poinformować odpowiednie służby.
2. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy – W lesie nie zawsze jest zasięg, ale warto mieć przy sobie telefon, który w sytuacji awaryjnej pozwoli wezwać pomoc.
3. Informujmy bliskich o swoich planach – Przed wyjściem do lasu warto poinformować kogoś z rodziny lub znajomych, dokąd się wybieramy i kiedy planujemy wrócić. W razie przedłużającej się nieobecności, taka informacja znacznie ułatwi poszukiwania.
4. Zabierajmy odpowiedni ekwipunek – Oprócz telefonu, warto mieć przy sobie kompas, latarkę, a także podstawowe środki na wypadek dłuższego pobytu w lesie, jak butelka wody, przekąski, czy lekka odzież na zmianę. Jeżeli przyjmujemy na stałe leki również zabierzmy je ze sobą !
5. Znaj swoje ograniczenia – Nie każdy las jest dobrze oznakowany, a jego teren może być zdradliwy. Nie oddalajmy się zbyt daleko od ścieżek i miejsc, które znamy. Jeśli nie czujemy się pewnie, lepiej pozostać w okolicy, gdzie łatwiej odnaleźć drogę powrotną.
6. Orientacja w terenie – Warto zaopatrzyć się w mapę lub aplikację GPS. Pamiętajmy, że nawet jeśli dobrze znamy las, łatwo zgubić orientację, zwłaszcza w miejscach o gęstym drzewostanie.
Dzięki przestrzeganiu tych zasad możemy cieszyć się grzybobraniem bez ryzyka niebezpieczeństwa. W lesie jesteśmy gośćmi – bądźmy odpowiedzialni zarówno wobec natury, jak i wobec siebie nawzajem.
Koszalińscy policjanci przypominają, że w razie jakichkolwiek problemów związanych z zagubieniem się w lesie, nie należy panikować. Najważniejsze to zachować spokój, skontaktować się z odpowiednimi służbami i czekać na pomoc. Unikajmy ryzykownych sytuacji, które mogą prowadzić do zagrożenia życia i zdrowia.
Niech tegoroczny sezon grzybowy będzie czasem pełnym wrażeń, ale przede wszystkim bezpiecznym dla nas wszystkich.