Aktualności

„Pozory mylą – dowód nie” – działania prewencyjne

Data publikacji 05.07.2024

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie aktywnie realizują program „Pozory mylą – dowód nie”. Jego celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu, wyrobów nikotynowych oraz tzw. energetyków osobom niepełnoletnim.

„Pozory mylą - dowód nie” to kampania, której celem jest zapobieganie sprzedaży wyrobów zabronionych osobom poniżej 18 roku życia. Dlatego koszalińscy policjanci przez cały rok, ale szczególnie w okresie wakacyjnym zwracają  uwagę na niepełnoletnią młodzież, która próbuje sięgać po zakazane przepisami substancje. 

Policjanci docierają również do dorosłych, by uświadomić im skalę problemu i wskazać możliwości działania. Policjanci przypominają sprzedawcom naczelną zasadę, że alkohol, papierosy i energetyki są tylko dla pełnoletnich!

Mundurowi w swoich działaniach opierają się również na edukacji sprzedawców w zakresie dokładnego sprawdzania dokumentów tożsamości młodych osób. Często bowiem zdarza się, że dowód osobisty posiada osoba niepełnoletnia, a sprzedający nie sprawdza dokładnej daty urodzenia kupującego.  

Policjanci z koszalińskiej komendy, w ramach programu odwiedzają sklepy i punkty gastronomiczne, gdzie przekazują sprzedawcom tematyczne plakaty, naklejki i ulotki informując ich jakie mogą ponieść konsekwencje oraz kary finansowe za brak przestrzegania przepisów.  

Takie działania cyklicznie prowadzone są na terenie Koszalina, a w zwiazku z trwającymi wakacjami rozszerzone zostały o miejscowości nadmorskie. .

Powrót na górę strony