Aktualności

"Roztropny senior" dba o swoje bezpieczeństwo - koszalińscy policjanci uczestniczą w spotkaniach i przestrzegają seniorów

Data publikacji 12.06.2024

Najczęstsze metody wykorzystywane na szkodę osób starszych to oszustwo na wnuczka, wypadek czy też policjanta. Zagrożeń jest dużo więcej, a narażeni na stratę finansową seniorzy muszą zachować szczególną ostrożność. O tym jak nie dać się oszukać i co powinno wzbudzić naszą czujność informowali policjanci podczas zorganizowanego przez seniorów spotkania pod hasłem „Roztropny senior”.

Na zaproszenie seniorów koszalińscy policjanci, w ramach kampanii „Roztropny Senior” spotkali się z emerytami Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Bielicach. 

Policjanci mówili o algorytmie ich postępowania oraz o tym, że oszuści cały czas modyfikują swoje działania. Osoby o nieuczciwych zamiarach podszywają się pod urzędników instytucji publicznych, policjantów czy innych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni, uważni i potrafili w konkretnych sytuacjach być asertywni. Tylko taka postawa jest gwarancją tego, że nie staną się ofiarami osób nieuczciwych, oszustów czy złodziei.

W trakcie wizyty mundurowi zachęcali również seniorów do poświęcenia większej uwagi bezpieczeństwu na drodze. Przypomnieli o obowiązku używania elementów odblaskowych na odzieży wierzchniej przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Podczas spotkania policjanci rozdawali tematyczne ulotki oraz materiały edukacyjne.

Policjanci apelowali do zgromadzonych osób, aby w miarę możliwości konsultowali wszystkie niepokojące kontakty telefoniczne z rodziną lub znajomymi, by uchronić się przed tego typu przestępstwami. Większa uwaga seniorów pozwoli unikać sytuacji, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa.

Profilaktycy z koszalińskiej komendy już szykują się do następnych spotkań. Świadomość czyhających zagrożeń to najlepsza metoda, aby uchronić się przed działaniem oszustów.

,,Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego"

 

Powrót na górę strony