Aktualności

Zdawali na kartę rowerową pod okiem policjantów

Data publikacji 06.06.2024

W Szkole Podstawowej Nr 1 w Sianowie pod czujnym okiem policjantów odbył się dzisiaj egzamin na kartę rowerową. Przed przystąpieniem do części praktycznej uczniowie musieli zdać test z przepisów ruchu drogowego. Karta rowerowa jest niedocenianym dokumentem, tymczasem nie tylko uprawnia do kierowania rowerem po drodze, ale potwierdza znajomość przepisów i umiejętność ich przestrzegania. Spotkanie z młodzieżą mundurowi wykorzystali również do prelekcji na temat ich bezpieczeństwa podczas wakacji.

W sianowskiej podstawówce nr 1 odbyła się dzisiaj teoretyczna i praktyczna część egzaminu na kartę rowerową. Dzieci, aby uzyskać swoje pierwsze uprawnienia do kierowania rowerem, musiały prawidłowo rozwiązać test i pokonać na jednośladzie wyznaczony tor przeszkód.

Uczniowie bardzo poważnie potraktowali egzamin, co widać było po stresie i emocjach jakie im towarzyszyły podczas ubiegania się o swój pierwszy dokument, upoważniający do poruszania się rowerem po drogach publicznych.

Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwali policjanci z koszalińskiej komendy. Po egzaminie mundurowi przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat ich bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Policjanci przypomnieli podstawowe zasady wypoczynku nad wodą i podczas jazdy na rowerze.

Przypominamy rodzicom i dzieciom, że karta rowerowa jest dziś jedynym dokumentem uprawniającym do jazdy na dwóch kółkach przed skończeniem osiemnastego roku życia. Żeby przystąpić do egzaminu dziecko musi mieć ukończone 10 lat. Młodzież w wieku do 17 lat włącznie, by legalnie jeździć rowerem po drogach publicznych musi posiadać kartę rowerową, chyba, że posiada już dokument prawa jazdy dowolnej kategorii.

Młodym kierowcom jednośladów życzymy szerokiej drogi i bezpiecznych wakacji.

Powrót na górę strony