Aktualności

Policjanci koszalińskiej drogówki prowadzą działania „NURD” dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Data publikacji 06.06.2024

Policjanci z koszalińskiej drogówki prowadzą działania mające na celu promowanie bezpieczeństwa wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi pojawiają się w tych rejonach, gdzie w ostatnim czasie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci z koszalińskiej komendy regularnie prowadzą działania profilaktyczne „NURD”, które ukierunkowane są na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych oraz na to, czy piesi i rowerzyści również stosują się do przepisów ruchu drogowego.  

Funkcjonariusze przy każdej możliwej okazji uświadamiają mieszkańców o tym, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi być odpowiedzialny na drodze. Stosowanie się do przepisów m.in. do zasady ograniczonego zaufania, jak również kierowanie się rozsądkiem może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Policjanci przypominają, że chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. 

Zmieniające się warunki atmosferyczne mają duży wpływ na sytuacje na drogach. Przy licznych opadach i słabo oświetlonym w niektórych miejscach poboczu, zauważenie niechronionych uczestników ruchu przez kierowcę samochodu jest utrudnione.

Najlepszym sposobem, aby osoba prowadząca samochód zauważyła z pewnej odległości pieszego lub rowerzystę, jest wyposażenie niechronionych w odblaski. Tym niewielkim kosztem można przeciwdziałać tragicznym w skutkach zdarzeniom, takim jak potrącenia i wypadki. 

Policjanci w trakcie działań rozdają obowiązkowe elementy oświetlenia roweru i opaski odblaskowe.

Powrót na górę strony