Aktualności

Policjanci z koszalińskiej drogówki pomagają – uczą przepisów i przygotowują do egzaminu na kartę rowerową

Data publikacji 14.05.2024

Jazda rowerem bez karty rowerowej grozi upomnieniem, naganą albo mandatem nawet do 1500 złotych. Funkcjonariusze koszalińskiej drogówki pomagają uczniom ze szkół miasta i powiatu koszalińskiego zdobyć pierwsze uprawnienia do kierowania.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie prowadzą kampanię informacyjną pod hasłem „Bezpiecznie na rowerze”. Jej głównym celem jest informowanie uczniów o obowiązku posiadania karty rowerowej i zachęcenie do jej uzyskania.

Kodeks wykroczeń przewiduje surowe kary za łamanie przepisów na drogach. Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozi grzywna do 1500 złotych. Dotyczy to również pojazdów innych niż mechaniczne, czyli na przykład rowerów. W praktyce konsekwencje za jazdę rowerem bez karty rowerowej mogą ponieść tylko nastolatki między 17 a 18 rokiem życia.

Policjanci z koszalińskiej drogówki na prośbę dyrekcji szkół podstawowych pomagają w przygotowaniu uczniów do egzaminów. Prowadzą wykłady i odpowiadają na wszystkie pytania. Jest to wstęp do teoretycznego przygotowania do egzaminu.

Wydział Ruchu Drogowego w ramach inicjatywy współpracuje z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. W miasteczku ruchu drogowego można zdobyć umiejętności praktyczne, a później je zweryfikować. Karta rowerowa uprawnia do poruszania się rowerem dzieci i młodzież od 10 do 18 roku życia.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół z policjantami mogą się kontaktować mailowo:

kamil.pawlowski@sc.policja.gov.pl lub wrd.koszalin@sc.policja.gov.pl

oraz telefonicznie: tel. 47 78 41 340 oraz 47 78 41 374

Powrót na górę strony