Aktualności

„Cybermocni, cybersilni - wobec zagrożeń nieomylni” - z takim przesłaniem przeprowadzona została debata przez policjantów z pedagogami szkół powiatu koszalińskiego

Data publikacji 22.03.2024

Co to takiego cyberprzemoc, jak uchronić się przed oszustami internetowymi i dlaczego nie wolno ufać nieznajomym w sieci. Odpowiedzi na te i inne pytania związane z zagrożeniami w Internecie dyskutowali policjanci z pedagogami szkół. Swoim doświadczeniem podzielił się także dr hab. Marek Górka, profesor Politechniki Koszalińskiej oraz Taron Tomasyan – student wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, współtwórca gry „Piekło Internetu”.

Podczas zorganizowanej debaty policjanci z Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy poruszyli bardzo ważną w dzisiejszych czasach tematykę bezpieczeństwa w sieci i cyberzagrożeń.

Na samym początku dr hab. Matek Górka, profesor i wykładowca Politechniki Koszalińskiej wyjaśnił, co oznacza termin cyberprzemoc, że jest to stosowanie przemocy w przestrzeni wirtualnej. Omówił jej rodzaje, np. cyberstalking, flaming, fake news oraz piractwo internetowe czy kradzież tożsamości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to niezgodne z prawem i można być za to pociągniętym np. do odpowiedzialności karnej. Za cyberzagrożeniami mogą stać różne jednostki – hakerzy, aktywiści, wrogo nastawione państwa, organizacje przestępcze, grupy terrorystyczne, a nawet nielojalni lub mściwi pracownicy. Atakujący może wykorzystać wrażliwe dane, aby uzyskać dostęp do kont czy też usunąć, zniszczyć lub ukraść informacje, aby osiągnąć korzyści majątkowe.

Zaproszeni goście zwracali szczególną uwagę na fakt, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje.

Kolejnym istotnym elementem wykładu była przemoc i agresja propagowana za pomocą cyfrowych środków przekazu. Pedagodzy dowiedzieli się również, jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem.

Funkcjonariusze omawiali i przestrzegali, aby z uczniami rozmawiać i ostrzegać ich przed publikowaniem swoich zdjęć w Internecie, udostępnianiem ich nieznajomym osobom, ponieważ nie wiadomo kiedy i do czego mogą być wykorzystane.

W trakcie debaty Pan Taron Tomasyan – student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, współtwórca gry „Piekło Internetu” opowiedział na czym polega gra i do kogo jest skierowana. Gra powstała w 2021 roku, a pomysłodawcami byli wówczas uczniowie koszalińskiego „Bronka”.  Celem, którym kierowali się twórcy gry ,,Piekło Internetu" jest walka z cyberprzemocą i uświadamianie odbiorców o wypływających z niej zagrożeń. W tym celu przedstawione w grze zostały m.in. konsekwencje prawne oraz sposoby jej przeciwdziałania, a skierowana jest do odbiorców z każdej grupy wiekowej.

Zakończeniem debaty było wypracowanie wspólnych wniosków przez policjantów i zaproszonych gości.    

Powrót na górę strony