"Szanuję, akceptuję, nie hejtuję" - koszalińscy policjanci rozmawiają z uczniami
Koszalińscy policjanci prowadzą zajęcia profilaktyczne, podczas których rozmawiają z uczniami o złożonej problematyce hejtu, przemocy oraz odpowiedzialności nieletnich. Informują, gdzie szukać pomocy i jak reagować, gdy widzimy, że dzieje się coś złego. Budowanie otoczenia dziecka, w którym może ono zaufać dorosłym, rówieśnikom i czuje się bezpieczne, to cel działań koszalińskich policjantów i najskuteczniejszy sposób przeciwdziałania przemocy.
Policjanci z Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach całego powiatu. W ramach tych zajęć odwiedzili Szkołę Podstawową nr 23 w Koszalinie, aby porozmawiać z uczniami na temat zagrożeń, na jakie mogą być narażeni w codziennym życiu i jak się przed niebezpieczeństwami ochronić.
Powszechność zjawiska, jakim jest hejt, niesie za sobą szerokie konsekwencje i nie dotyczą one tylko osób bezpośrednio nimi dotkniętych, ale także tych, którzy są świadkami aktów przemocy i nie wiedza, jak się wobec nich zachować i do kogo zwrócić się o pomoc.
W ramach działań profilaktycznych policjanci podczas spotkania szczegółowo omówili przyczyny zachowań związanych z agresją, rozmawiali z uczniami na temat metod radzenia sobie z przemocą rówieśniczą i cyberprzemocą.
Funkcjonariusze wskazali, jakie grożą konsekwencje za poniżanie, ośmieszanie oczernianie, a także inne naganne zachowania. W czasie rozmów dużo miejsca policjanci poświęcili także na wskazanie miejsc, gdzie ofiary takiego zachowania mogą otrzymać pomoc.
Pamiętajmy, że nie należy lekceważyć żadnej formy agresji, a podstawą w walce z hejtem jest rozmowa – w domu, w klasie, w szkole, w grupie przyjaciół. Warto szukać pomocy wśród dorosłych- rodziców, nauczycieli lub kogoś, komu ufamy.