Aktualności

Policjantki – siła kobiet w niebieskim mundurze

Data publikacji 08.03.2024

Kobiety, które wybrały służbę w Policji nie boją się wyzwań. Pełnią służbę w różnych pionach, choć najczęściej na początku jest to prewencja i ogniwa patrolowo-interwencyjne. Świetnie sprawdzają się, także w wydziałach kryminalnych i służbach logistycznych, pełnią służbę w ruchu drogowym i jako dzielnicowe. Sprawnie kierują radiowozami, a nawet policyjnymi motocyklami, a po zakończonej pracy zawsze znajdą czas na swoje pasje.

Kompetencje, odwaga, rzetelność i ofiarność wzbudzają podziw i szacunek kolegów ze służby. Praca jest ich spełnieniem, bez niej nie wyobrażają sobie życia. Daje im satysfakcję rekompensującą wszelkie poświęcenia, którą muszą dla niej ponieść. Często zanim pomyślą o sobie i swoich najbliższych, kierują się przede wszystkim chęcią niesienia pomocy innym. Pomimo wielu zadań i obowiązków jak mówią, cyt. „zawsze znajdą czas, aby pielęgnować swoje pasje”.

Służba w Policji składa się z setek małych, codziennych zadań. Aby móc sprostać wszystkim obowiązkom trzeba stale się doskonalić, uczyć i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Czasem zdarza się, że jakiś element policyjnego rzemiosła z obowiązku staje się hobby, a nawet życiową pasją.

Tak właśnie się wydarzyło w przypadku asp. szt. Agnieszki Skoczylas – obecnie pełniącej obowiązki Naczelnika Wydziału dw. z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy. Jej codzienna służba wypełniona jest postępowaniami, analizami i kazusami prawnymi. Kierowanie wydziałem to wymagające zadanie, a wytchnieniem może być wizyta na strzelnicy. Agnieszce obowiązkowe strzelania zaczęły nie wystarczać, więc postanowiła prywatnie uczęszczać na dodatkowe szkolenia np. „Low light” (strzelanie w warunkach ograniczonej widoczności) czy udzielanie pomocy w warunkach taktycznych TCCC. Jak się okazało pasja do strzelania to szerokie zagadnienie, które można łączyć z rodzinnymi weekendowymi wypadami na strzelnicę. Jak mówi cyt. ”strzelectwo to hobby dla perfekcjonistów, gdzie nie ma miejsca na pomyłki przez co każdy trening wymaga skupienia i koncentracji, a czasem nawet siły i wytrzymałości. Dzięki takiej pasji lepiej poznajemy siebie i swoje możliwości, a przy okazji fundujemy swojemu ciału maksymalne odprężenie”. Strzelectwo wbrew obiegowej opinii okazało się doskonałym hobby dla kobiet.

Takie umiejętności tylko udowadniają, że służba w Policji może okazać się zawodowym „strzałem w dziesiątkę” dla wielu osób, które obok posiadania określonych predyspozycji przydatnych w służbie, nie boją się wyzwań.

St. asp. Agnieszka Czarnecka – jest kierownikiem Posterunku Policji w Bobolicach. Do jej licznych obowiązków i zadań należy m.in. planowanie, organizowanie i nadzór nad realizacją zadań przez policjantów, którzy wspólnie z nią pełnią służbę. Kierowanie zespołem i ponoszenie odpowiedzialności za funkcjonowanie posterunku to nie lada wyzwanie. Często bardzo pracochłonne, wymagające dyspozycyjności, obciążające psychicznie i fizycznie. Agnieszka pomimo natłoku zajęć znajduje czas na swoje hobby, które realizuje w stadninie. Miłością do jeździectwa zaraziła się ponad 20 lat temu. W każdej wolnej chwili planuje czas tak, aby poświęcić się swojej największej pasji jaką są konie. Bierze udział w licznych amatorskich zawodach jeździeckich reprezentując Stadninę Konną Radwanki. Jak mówi cyt. „jeździectwo jest sztuką wymagającą sprawności, ale i wytrwałości, cierpliwości i delikatności, co jest domeną kobiet. Dlatego często odnoszą one sukcesy”.

Sport pozwala się doskonalić. Daje przestrzeń do wytyczania sobie celów, których realizacja daje wiele satysfakcji. Droga jaką trzeba pokonać, aby osiągać ambitne założenia naznaczona jest poświęceniem i bólem, jednak dzięki dyscyplinie i odpowiedniej wewnętrznej motywacji można znaleźć się na upragnionej mecie. To wielokrotnie udowodniła  mł. asp. Aleksandra Giedrowicz – policjantka wydziału PG koszalińskiej komendy, która często zajmuje najwyższe miejsca na podium biorąc udział w maratonach i półmaratonach. Często angażuje się, aby pobiec charytatywnie dla szczytnego celu – pomocy drugiemu człowiekowi.  Na co dzień Ola zajmuje się stroną procesową pełniąc służbę w wydziale dochodzeniowo-śledczym. Jej codzienne zadania skupiają się na skrupulatnym i rzetelnym gromadzeniu materiału dowodowego. Postępowania, analizy przestępstw gospodarczych, kolejne rozpracowanie modus operandi wymagają skupienia i ciągłego doskonalenia zawodowego. Pomimo tego Ola zawsze znajduje czas, aby biec i poczuć wiatr we włosach. Jak mówi cyt. ”sport i bieganie uzależniają. Bieg kształtuje nie tylko ciało, ale przede wszystkim charakter, bo by biegać na długich dystansach nie wystarczy bardzo dobra kondycja, ale przede wszystkim potrzebna jest żelazna siła woli. Jest to cecha, która charakteryzuje kobiety”.

Dzisiaj widok kobiety w mundurze nikogo już nie dziwi. Odważne, zdeterminowane, z silnym charakterem i niesamowitą energią udowadniają, że Kobieta - to siła.

Pliki do pobrania

  • 13.35 MB
Powrót na górę strony