Aktualności

Łączymy siły, aby dbać o bezpieczeństwo! Policjanci szkolą umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem defibrylatora AED

Data publikacji 14.02.2024

Pomagać i chronić to przesłanie, którym w swoich działaniach kierują się policjanci. Żeby robić to jak najlepiej, chętnie podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności, zwłaszcza te, które są przydatne w sytuacjach ratowania ludzkiego życia.

W auli koszalińskiej komendy policjanci w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczyli w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Szkolenie przeprowadził uprawniony ratownik Tomasz Molesztak wraz z Przemysłąwem Borysem z firmy MiMED. Udział w szkoleniu także wzięli uczniowie  z klas o profilu policyjnym TEB Edukacja Koszalin. Oprócz przypomnienia wiadomości teoretycznych, policjanci i uczniowie mogli przećwiczyć swoje umiejętności na fantomach. Ratowanie ludzkiego życia jest na stałe wpisane w zawód policjanta. W trakcie codziennej służby mundurowi niejednokrotnie mają kontakt z osobami potrzebującymi pomocy. Zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej, pierwsze czynności na miejscu zdarzenia mają ogromne znaczenie dla ratowania ludzkiego życia lub zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas wiedział, jak pomóc drugiemu człowiekowi. 

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy nagle trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność, a jej serce zatrzymało się - pamiętajmy, że w niektórych instytucjach dostępne są tak zwane AED, czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne. 

AED (ang. Automated External Defibrillator) czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, jest to urządzenie, które dzięki impulsowi elektrycznemu może przywrócić prawidłową akcję serca osobie poszkodowanej w stanie nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Defibrylator jest urządzeniem diagnostyczno-ratunkowym. Jego obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Po włączeniu wydawane są kolejne instrukcje głosowe, które powinna wykonać osoba prowadząca akcję ratowniczą.

W Koszalinie można znaleźć 40 szt. defibrylatorów AED (27 szt. to defibrylatory wolnostojące, kolejnych 5 szt. zostało umieszczonych na budynkach różnych instytucji i organizacji a pozostałe 8 szt. to tzw. defibrylatory mobilne, z czego 5 szt. znajduje się w autobusach MZK, 2 szt. w autach Straży Miejskiej, 5 szt. w Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie).

Koszalińskie Punkty Życia to sieć ogólnodostępnych defibrylatorów AED 24/7. Zostały sfinansowane w ramach projektu Budka Życia (www.budkazycia.pl).

Każdy Punkt Życia jest monitorowany, ubezpieczony i ma wbudowany system powiadamiania, dzięki któremu każde otwarcie kapsuły (podgrzewanej) czy użycie defibrylatora AED zostanie automatycznie zgłoszone do właściwych służb.

  • szkolenie AED
  • szkolenie AED
  • szkolenie AED
  • szkolenie AED
  • szkolenie AED
  • szkolenie AED

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony