Aktualności

"Nie jesteś na sprzedaż - nie daj się kupić!"- warsztaty z policjantami i Fundacją "Czas Wolności" w koszalińskich szkołach

Data publikacji 12.02.2024

Koszalińscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Fundacji „Czas Wolności”, przeprowadzili warsztaty w II Liceum Ogólnokształcącym, które mają na celu uzmysłowienie młodym ludziom problematyki współczesnego handlu ludźmi. Na spotkaniu młodzież dowiedziała się, że to zjawisko dotyka nie tylko dorosłych, ale także może ich dotyczyć. Szczególnie narażone są osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, a także młodzi ludzie wyjeżdżający na letni wypoczynek.

Policjanci z Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy wspólnie z przedstawicielami Fundacji „Czas Wolności” przeprowadzili warsztaty z młodzieżą na temat handlu ludźmi, które rozpoczęły się w II LO i kontynuowane będą również w innych koszalińskich liceach. Warsztaty o tej tematyce cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi.

Prowadzone zajęcia mają na celu uświadomienie licealistów czym jest zjawisko handlu ludźmi, że może dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek. Podczas spotkania uczniowie zdobyli wiedzę jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę, co zrobić i gdzie szukać pomocy, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi.

Najbardziej narażeni na to zjawisko są właśnie młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają za granicę i szukają przygód. Brak doświadczenia życiowego powoduje, że łatwo dają się zmanipulować i oszukać. Ofiary często wykorzystywane są seksualnie, przymuszane są do prac niewolniczych, do żebractwa lub uprowadzane w celu pozyskania organów. Warto również wspomnieć, że zjawiskiem handlu ludźmi jest również nielegalna adopcja.

Policjanci apelują o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, które mogą uchronić nas przed tego typu przestępstwami!

Zanim wybierzemy się za granicę do pracy pamiętajmy, aby;

  1. Dopełnić wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu - jeśli wyjeżdżasz na jego podstawie i ewentualnych pozwoleń, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty na przykład: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe).

  2. Ubezpieczyć się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia).

  3. Sprawdzić, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący Ci pracę działa legalnie, to znaczy czy jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i posiada odpowiedni certyfikat.

  4. Upewnić się, że Twój pracodawca istnieje!

  5. Dowiedzieć się o nim jak najwięcej - najlepiej od pośrednika. Poproś o adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim.

  6. Dowiedzieć się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy (na przykład w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś o zobowiązanie na piśmie.

  7. Dokładnie czytać wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!

  8. Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!

  9. Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.

  10. Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.

  11. Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) na przykład raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: na przykład przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.

 

Powrót na górę strony