SPOTKANIE DOTYCZĄCE WDROŻENIA „KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA”
Dziś w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyło się spotkanie poświęcone tematyce „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, która wkrótce zostanie wdrożona w województwie zachodniopomorskim.
W spotkaniu, którego gospodarzem był Komendant Miejski Policji w Koszalinie mł. insp. Krzysztof Sieląg udział wzięli Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koszalinie mł. insp. Artur Lachowicz, Prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz przedstawiciele władz samorządowych z miasta i powiatu koszalińskiego. Obecna była również kadry kierownicza i dzielnicowi z koszalińskiej komendy.
Ogólne zasady działania programu „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej przedstawili Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Krzysztof Rosiak oraz jego zastępca podkom. Ireneusz Tryzno.
Policjanci podkreślali, że mapa jest to narzędzie, które pozwoli precyzyjnie wskazać skalę i rodzaj zagrożeń na danym terenie. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli na bieżąco reagować na budzące ich niepokój zdarzenia i aktywnie współpracować z Policją.
Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki, a także na podstawie danych przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz sygnały od różnych instytucji.
Na mapie znajdą się m.in. informacje o przestępstwach najbardziej dokuczliwych społecznie tj. kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo metodą „na wnuczka” i „na policjanta” oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich. Uwzględnione zostaną też wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
Podsumowując dzisiejsze spotkanie należy stwierdzić, że „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, która wkrótce zostanie wdrożona w województwie zachodniopomorskim jest narzędziem, które należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.