Aktualności

Mały element o wielkim znaczeniu – ratuje życie! - działania koszalińskich policjantów

Data publikacji 20.11.2023

Z uwagi na szybko zapadający zmrok, szare popołudnia i ciemne wieczory okres jesienno-zimowy, to szczególnie trudny czas dla pieszych i rowerzystów. Dlatego policjanci z koszalińskiej drogówki szczególnie w tym okresie przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności i zachęcają do noszenia elementów odblaskowych.Funkcjonariusze podczas działań rozdają niechronionym użytkownikom dróg te niezwykle ważne elementy, które często ratują ludzkie życie.

Policjanci z koszalińskiej komendy przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczni niechronieni”. Mundurowi swoją obecnością w rejonie przejść dla pieszych przypominali wszystkim o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze

Najtrudniejszy okres w ciągu roku dla pieszych i rowerzystów, to niezmiennie czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą być praktycznie niewidoczni dla kierujących. Dlatego zarówno kierujący, piesi i rowerzyści muszą już teraz dostosować się go do zmiennej pogody i pogarszającej się widoczności. Piesi, szczególnie dzieci i seniorzy powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne.

Koszalińscy policjanci przypominają również, że obowiązek noszenia odblasków dotyczy każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym

Bardzo często piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba wyposażona w elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym uwarunkowane jest wieloma okolicznościami, ale w dużej mierze zależy od samych uczestników. Przestrzegajmy więc elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze.

Powrót na górę strony