Aktualności

„Bezpieczne wakacje z Policją i Ratownikami” – jesteśmy, aby zapewnić bezpieczeństwo

Data publikacji 17.08.2023

Policjanci z koszalińskiej komendy, mieleńskiego komisariatu i ratownicy WOPR spotkali się z turystami, którzy odpoczywają na plaży w Mielnie. Z wczasowiczami mundurowi rozmawiali o tym, jak bezpiecznie spędzić urlop, a ratownicy przygotowali specjalny pokaz ratownictwa wodnego.

Każdego roku w sezonie letnim koszalińscy policjanci wspólnie z ratownikami spotykają się z turystami podczas projektu „Bezpieczna plaża”. Podczas zaplanowanych działań o bezpieczeństwie podczas wakacji rozmawiali z odwiedzającymi nasze plaże wczasowiczami.

Policjanci przestrzegali wypoczywających przed nieodpowiedzialnym zachowaniem w czasie wolnym. Tłumaczyli między innymi to, jak ważne jest domykanie hotelowych okien i drzwi. Posiłkując się konkretnymi przykładami zdarzeń zanotowanych w Mielnie zwracali uwagę turystów na to, że również muszą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Policjanci tłumaczyli, że złodzieje pojawiający się w obrębie plaży wykorzystują tłum, hałas i stwarzaną im przez potencjalnych pokrzywdzonych okazję, żeby z pozostawionego bez dozoru leżaka czy koca zabrać to, co wpadnie im w oko.

Równolegle policjanci zwracali się do rodziców i opiekunów najmłodszych z apelem o pilnowanie pociech. Bywa, że maluchy bawiące się na plaży oddalają się od osób dorosłych. Wystarczy kilka minut, aby dziecko zgubiło się w tłumie plażowiczów.  W takich sytuacjach najłatwiej jest ustalić opiekuna w przypadku, gdy maluch ma na ręce założoną opaskę z zapisanym numerem kontaktowym. W czasie działań policjanci rozdawali takie właśnie oznaczniki, tłumacząc dzieciom  i rodzicom, jak ważna jest ich rola.

Uczestniczący w działaniach ratownicy przedstawiali zebranym turystom zasady korzystania z plaży i innych kąpielisk. W ślad za mundurowymi stanowczo zakazywali wchodzenia do wody w stanie nietrzeźwości. Zaprezentowali również symulację działań ratowniczych. Turyści mogli zobaczyć ratowników „w akcji” jak podejmują z wody tonącą osobę. Ratownicy przypominali jak należy prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

W trakcie pokazów została poruszona także kwestia bardzo ważnego zachowania się osób wypoczywających na plaży w momencie, gdy służby ratujące życie muszą w jak najszybszym czasie dotrzeć do poszkodowanych. „Korytarz życia” obowiązuje nie tylko na drodze, ale również na zatłoczonych plażach.

Policjanci apelowali, aby podczas szukania optymalnego miejsca na plażowanie pamiętać o tym, aby zostawić  służbom wolny pas biegnący przez środek plaży o szerokości 5 metrów. Przede wszystkim od naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze i innych osób wypoczywających w pasie nadmorskim.

Wspólna akcja policjantów i ratowników odbyła się, w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przy współpracy z PZU.

Film VID-20230817-WA0018.mp4

Pobierz plik VID-20230817-WA0018.mp4 (format mp4 - rozmiar 2.72 MB)

Powrót na górę strony