PODSUMOWANIE SEZONU LETNIEGO 2016
Czas wakacji już za nami. Przez cały lipiec i sierpień policjanci wspierani przez partnerskie służby pilnowali, porządku i spokoju wypoczywających na naszym terenie turystów.
Okres sezonu letniego w miejscowościach nadmorskich podległych Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie przebiegał bardzo intensywnie. Potwierdzają to statystyki oraz liczba przeprowadzonych interwencji. Posterunek Policji w Mielnie otrzymał wsparcie łącznie 38 funkcjonariuszy z KWP w Szczecinie, 17 funkcjonariuszy z KMP w Szczecinie i 20 młodych adeptów ze Szkoły Policji w Słupsku.
W omawianym okresie funkcjonariusze wykonali w pasie nadmorskim ponad 2300 służb oraz dodatkowo ponad 380 służb płatnych. Głównie były to patrole piesze. Pięć dni w tygodniu na wody jeziora Jamno wypływał patrol złożony z policjanta i ratownika WOPR. Dodatkowo kilka razy w tygodniu, a obowiązkowo w każdy weekend wakacji, służbę na terenie podległym Posterunkowi Policji w Mielnie pełnili przewodnicy psów służbowych i policjanci z „grupy szturmowej”. Każdego dnia na drogi pasa nadmorskiego wyjeżdżało kilka partoli koszalińskiej drogówki.
Jak co roku, równolegle do pracy wykrywczej, polegającej na ujawnianiu i zatrzymywaniu sprawców odnotowywanych przestępstw oraz wykroczeń, policjanci realizowali założenia wynikające z prowadzonej prewencji kryminalnej. Ich celem było podnoszenie bezpieczeństwa mieszkańców i odwiedzających nas turystów. W trakcie dwóch miesięcy sezonu letniego mundurowi w miejscowościach nadmorskich przeprowadzili szereg akcji profilaktycznych. W ramach ogólnej kampanii „Bezpieczne Wakacje” realizowali dobrze już wszystkim znane inicjatywy, takie jak „Bezpieczna plaża”, „Bezpiecznie nad wodą”, „Nie daj się ustrzelić złodziejowi”. Trzeci rok na naszym terenie prowadzona jest kampania profilaktyczna pn. „Pilnuj swego! Nie ułatwiaj mu niczego”. Odnosi ona do odpowiedzialnych zachowań związanych z obowiązkiem zabezpieczania swojego mienia przed kradzieżą czy włamaniem i prowadzona była w lipcu także na terenie gminy Mielno.
W ramach wspomnianych działań mundurowi spotykali się z dziećmi i młodzieżą przebywającymi na koloniach w miejscowościach nadmorskich. Wizyty mundurowych wśród tej grupy wiekowej miały na celu zminimalizowanie zagrożeń oraz przeciwdziałanie wszelkim zjawiskom negatywnie oddziałującym na najmłodszych. Policjanci kontrolowali także placówki wypoczynku wakacyjnego i kąpieliska. Wspólnie z instytucjami pozapolicyjnymi mundurowi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeprowadzili liczne kontrole min. wesołych miasteczek, punktów gastronomicznych czy sprzedaży odzieży i alkoholi.
W lipcu i sierpniu, pomimo nieustannych apeli i prowadzonych kontroli, policjanci zatrzymali 102 nietrzeźwych kierujących. Dane te dotyczą zarówno kierowców w stanie po użyciu alkoholu, jak również tych będących w stanie nietrzeźwości, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla siebie jak i innych użytkowników dróg.
Na terenie gminy Mielno mundurowi podjęli w lipcu i sierpniu prawie 4 tysiące legitymowań i ponad 2 tysiące interwencji. Za wykroczenia porządkowe, szczególnie uciążliwe dla mieszkańców i turystów łącznie nałożyli 1125 mandatów karnych. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym ukarali 448 osób.
Niestety w pierwszym miesiącu sezonu letniego na drogach naszego powiatu nie obyło się bez wypadków i kolizji drogowych.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w trakcie dwóch miesięcy na drogach miasta i powiatu ujawnili 3913 wykroczeń, z czego na 3394 kierujących nałożyli mandaty karne.
Za brawurową jazdę ukaranych zostało 1587 kierowców, za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa 384, a za nieprawidłowe wyprzedzanie 177. Na terenie gminy Mielno policjanci przeprowadzili szereg działań kontrolnych pod kątem ujawniania nietrzeźwych kierujących, ale również monitorowali sposób parkowania pojazdów. Za nieprawidłowe parkowanie funkcjonariusze ukarali mandatami karnymi 64 kierowców.
W okresie sezonu letniego mundurowi za zły stan techniczny pojazdu zatrzymali łącznie 359 dowodów rejestracyjnych i 106 uprawnień do kierowania, w tym 19 za jazdę „50+” w terenie zabudowanym.