Aktualności

Wykorzystując dane osobowe swoich klientów zawierał na nich umowy kredytowe. Został tymczasowo aresztowany

Data publikacji 23.06.2023

Jak się okazuje, osób wyłudzających kredyty nie brakuje. Zarzuty oszustwa usłyszał 38-letni mieszkaniec Koszalina. Mężczyzna dokonał wielu oszustw przy zawieraniu umów w zakupach ratalnych i kredytowych tzw. „chwilówek”, wykorzystując dane osobowe swoich klientów. Nieuczciwy kredytobiorca został zatrzymany przez policjantów Wydziału PG koszalińskiej komendy. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Praktycznie nie ma miesiąca, aby policjanci koszalińskiej komendy nie zatrzymywali osób, które wyłudzają kredyty. Tak też było tym razem. 38-latek będąc w posiadaniu danych osobowych swoich klientów zawierał na nich niekorzystne umowy zakupów ratalnych oraz umowy kredytowe w parabankach tzw. „chwilówki”.

Prowadząc działalność do 38-latka zwracali się ludzie, którzy potrzebowali szybkiej gotówki. Warunkiem udzielenia pomocy było okazanie dowodu osobistego, z którego bez zgody klientów 38- latek spisywał dane osobowe. Mężczyzna w celu osiągnięcia korzyści majątkowej podszywał się pod właściciela danych osobowych i zawierał pożyczki w parabankach, leasingi w oparciu o uprzednio zarejestrowane fikcyjne działalności gospodarcze. Mężczyzna w nielegalnym procederze zawierał umowy na prowadzenie usług telekomunikacyjnych wraz z przypisanymi do nich sprzętami elektronicznymi, a następnie podając się za pokrzywdzonych odbierał sprzęt elektroniczny od kuriera. Zatrzymany tym sposobem dokonał wyłudzeń o wartości około 300 tysięcy złotych na szkodę osób pokrzywdzonych

38- latkowi zostały przedstawione zarzuty oszustwa, do których się przyznał. Za popełnione przestępstwa wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.

Aby ustrzec się przed wyłudzeniem pamiętaj!

- używaj oprogramowania chroniącego na swój telefon i komputer

- stosuj bezpieczne hasła

- uważaj co i komu udostępniasz

- usuwaj dane z nośników i sprzętu

- nie podawaj swoich danych przez telefon

- nie pozwalaj na kopiowanie swoich danych oraz wizerunku

- przechowuj w bezpiecznym miejscu dowód osobisty, paszport oraz prawo jazdy

 

 

 

Powrót na górę strony