Aktualności

Bezpieczny długi majowy weekend - "Majówka 2023"

Data publikacji 27.04.2023

Długi weekend majowy, to dla większości z nas czas wypoczynku, rozrywki oraz wyjazdów. Warto w związku z tym zadbać o bezpieczeństwo swoje, najbliższych jak i swojego mienia. Dla policji majówka jest czasem wytężonej pracy, podczas której dbamy o bezpieczny wypoczynek Polaków.

Większość z nas w związku z długim weekendem majowym spędzi ten czas organizując sobie wypoczynek, czy to w okolicy miejsca zamieszkania, czy też wyjeżdżając do lokalizacji atrakcyjnych turystycznie. W czasie majówki obserwujemy wzrost liczby zdarzeń, do których jest wzywana policja. Część z nich jest naturalnie zdarzeniami losowymi natomiast chcemy zwrócić uwagę na te wydarzenia, których można uniknąć należycie organizując swój wypoczynek, także pod względem bezpieczeństwa.

Wyjeżdżając z domu warto zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia. Tutaj chcemy zwrócić uwagę na sąsiedzką solidarność. Jeśli istnieje taka możliwość warto mieć kogoś kto zwróci uwagę na nasze mieszkanie lub dom oraz pozostawione na posesji przedmioty wartościowe. Przestępcy doskonale zdają sobie sprawę z wyjazdowego charakteru majowego wypoczynku i wykorzystują naszą nieobecność włamując się do mieszkań, domów czy też kradnąc mienie z terenu przydomowych posesji.

Wyjeżdżając na długi weekend trzeba pamiętać, by nie tylko sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu, ale także pamiętajmy o wyposażeniu jakie musimy mieć w swoim samochodzie. Kierujący zobowiązani są do posiadania w pojazdach, najlepiej w łatwo dostępnym miejscu, trójkąta oraz gaśnicy. Rekomendujemy też posiadanie choćby najbardziej podstawowej apteczki.

Na jakość i bezpieczeństwo majowego weekendu wpłynie racjonalne spożywanie napojów alkoholowych. Apelujemy, aby nie wsiadać za kierownicę mając choćby cień wątpliwości w kwestii naszej trzeźwości. W jednostkach policji na terenie całego kraju znajdują się urządzenia pozwalające zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, co pozwoli nam mieć pewność czy możemy prowadzić. Długi weekend majowy, to czas wzmożonych kontroli pojazdów oraz kierujących, w tym także kontroli trzewźości.

Warto przypomnieć, że przestępcy przed kradzieżami przeprowadzają swoisty wywiad, w którym ustalają prawdopodobne terminy wyjazdów. Robią to także za pomocą mediów społecznościowych. Apelujemy o rozwagę w kwestii publikowania informacji o naszych wyjazdach, terminach oraz lokalizacjach podróży ponieważ pozwala to przestępcom na zorganizowanie się i dokonanie skutecznej kradzieży.

Powrót na górę strony