Aktualności

Wspólne działania służb w trosce o bezpieczeństwo osób bezdomnych

Data publikacji 16.11.2022

Koszalińscy policjanci wspólnie z innymi służbami zorganizowali akcję ukierunkowaną na udzielanie pomocy osobom bezdomnym. Miała ona na celu między innymi przekonanie osób pozbawionych dachu nad głową do udania się do schroniska lub skorzystania z innych form oferowanego wsparcia.

Jak co roku koszalińscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz pracownikami CUS przeprowadzili zorganizowane działania ukierunkowane na udzielanie pomocy osobom bezdomnym.        

Głównym celem takich działań jest troska o los osób bezdomnych, a także zachęcali ich do skorzystania z pomocy oferowanej przez różne ośrodki i instytucje znajdujące się na terenie Koszalina. Mundurowi sprawdzali miejsca, gdzie z ich wiedzy wynika, że przebywają tam osoby bezdomne. W trakcie działań ujawnili także kilka nowych koczowisk. Sprawdzone zostały również miejsca, które mieszkańcy wskazali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy osoby bezdomne często szukają schronienia w opuszczonych budynkach, na ogródkach działkowych, nierzadko pijąc tam alkohol. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich budynkach jest bardzo niebezpieczne.

Policjanci wraz z partnerskimi służbami sprawdzali różne miejsca przebywania osób, które straciły dach nad głową. Zastanym tam osobom oferowali pomoc w postaci tymczasowych miejsc noclegowych, pomocy medycznej, ciepłych posiłków, odzieży oraz zabiegów higienicznych.

Doświadczenie z lat ubiegłych i prowadzone analizy wskazują, że napotkani stanowczo odmawiają przyjęcia pomocy. Dla niektórych nie bez znaczenia jest fakt, że w schroniskach wymagana jest trzeźwość..

Skuteczność działań służb w dużej mierze uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego też apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe. Prosimy o informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób. Czasami jeden nasz telefon na numer 112 lub 986  może komuś uratować życie.

Koszalińscy policjanci przypominają, że za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy również wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają osobom, których zdrowie i życie jest zagrożone.

Powrót na górę strony