Aktualności

Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi - spotkanie z młodzieżą

Data publikacji 18.10.2022

Dzień 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym - po handlu bronią i narkotykami przestępstwem. Statystyki wskazują, że wśród ofiar dominują kobiety, choć coraz więcej mężczyzn wykorzystuje się do przymusowej i niewolniczej pracy.

Dzisiaj obchodzony jest „Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi”, dlatego w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyła się  dyskusja poświęcona problematyce współczesnego handlu ludźmi.

Celem spotkania było omówienie charakterystyki przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, godzącego w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka oraz metod jakimi posługują się przestępcy trudniący się tym procederem.

Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie. Realizując swoje zawodowe plany w niedługim czasie będą odbywali oni praktyki zawodowe, a później podejmą pracę zarobkową na terenie kraju i za granicą.

Prowadzący prelekcję sierż. sztab. Konrad Szelest z KWP w Szczecinie oraz st. chor. sztab. Aneta Śmiałkowska z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie  wskazywali w jaki sposób można ustrzec się przed pseudo pracodawcami, omówili również sposoby jakimi posługują się sprawcy, aby zwerbować ofiarę i zmusić ją do prostytucji, niewolniczej pracy lub żebractwa. Podczas spotkania młodzież mogła zobaczyć specjalnie przygotowane filmy oraz prezentacje multimedialne dotyczące handlu ludźmi.

Policjanci w trakcie spotkania omówili kilka ciekawych danych statystycznych dotyczących handlu ludźmi i rozdali uczniom profilaktyczne materiały informacyjne. Młodzież dowiedziała się również, że w strukturach jednostek Policji funkcjonują zespoły dw. z handlem ludźmi, gdzie zawsze można zwrócić się o pomoc.

W ramach Biura Kryminalnego KGP funkcjonuje obecnie specjalna infolinia. Dzięki infolinii można przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi lub uzyskać stosowną pomoc - +48 47 72 565 02. Dzwoniąc na wskazany numer lub pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl, można zapobiec ludzkim tragediom.

O przestępstwie, jakim jest handel ludźmi należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 18 października. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zagrożeniami i gdzie udać się po właściwą pomoc.

Ponieważ spotkania cieszą się wśród młodzieży dużą popularnością będą organizowane również w innych koszalińskich szkołach.

Powrót na górę strony