Bezpieczny i aktywny senior
O granicy zaufania do drugiego człowieka, atrakcyjnych z pozoru umowach oraz metodach działania oszustów rozmawiali z członkami Uniwersytetu III Wieku Politechniki Koszalińskiej policjanci z Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy.
Jednym z najważniejszych zagadnień w ramach prowadzonej przez koszalińskich mundurowych profilaktyki jest stała i kompletna edukacja środowiska seniorów pod kątem przestępstw, których padają ofiarami.
Metody działania przestępców są zwykle podobne. Oszuści dzwonią do starszych osób i podają się za policjanta lub członków rodziny. Proszą o pożyczkę, zastraszają seniorów utratą gotówki z kont bankowych albo przedstawiają zmyśloną historię o prowadzonych działaniach Policji. Niestety, taki schemat mocno oddziałuje na seniorów, którzy z chęci niesienia pomocy zrobiliby wiele. Jeszcze długo po przekazaniu oszustowi pieniędzy nie zdają sobie sprawy z własnej łatwowierności. Dopiero wykonany telefon do oficera dyżurnego lub prawdziwych członków rodziny ujawnia przykrą informację, że oszczędności życia trafiły do nieodpowiedniej, nieuczciwej osoby.
Policjanci z koszalińskiej komendy rozmawiali z członkami Uniwersytetu III Wieku Politechniki Koszalińskiej w ramach programu Bezpieczny Senior oraz wskazywali metody jakimi najczęściej posługują się przestępcy i radzili, jak uchronić się przed utratą pieniędzy.
Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.