Spotkania koszalińskich policjantów z uczniami w ramach projektu „Akceptuję – Nie hejtuję”
Co to takiego cyberprzemoc, jak uchronić się przed oszustami internetowymi i dlaczego nie wolno ufać nieznajomym w sieci. Szukając odpowiedzi na te i inne pytania związane z zagrożeniami w Internecie dyskutowali policjanci z uczniami Szkoły Podstawowej w Tymieniu.
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez Internetu. Większość młodych osób posiada telefon z szybkim dostępem do „sieci” i jest aktywna na różnych portalach społecznościowych, czy pisze blogi. Udzielając się w tego typu mediach należy pamiętać o przestrzeganiu prawa. Podczas spotkań z młodzieżą policjanci rozmawiają o konsekwencjach wysyłania i publikowania „odważnych” zdjęć, przyjmowania do grona „znajomych” osób nieznanych, niewylogowania się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępniania haseł i loginów innym osobom.
Policjanci mówią także o zjawisku tzw. cyberprzemocy oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów, za które mogą odpowiadać prawnie. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem. Przestrzegali, że nikt w sieci nie jest anonimowy.
Takie profilaktyczne spotkania wpisały się na stałe w kalendarz działań koszalińskich policjantów, którzy z dużym zaangażowanie starają się w przystępny sposób przybliżyć dzieciom i młodzieży podstawowe zasady bezpieczeństwa.