To miała być okazja! Policjanci zatrzymali mężczyznę za liczne oszustwa
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji I w Koszalinie zatrzymali 20-latka, który logując się na portalu aukcyjnym oszukał co najmniej 165 osób. Wstępnie oszacowane straty wyniosły prawie 55 tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy, a mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Sprawca znalazł nielegalny sposób na zarobienie pieniędzy w sieci. Logując się na aukcyjnym portalu internetowym oferował do sprzedaży w atrakcyjnych cenach różnego rodzaju artykuły spożywcze. Kontrahenci dokonywali zakupów i przelewali pieniądze na wskazane w ogłoszeniu konta bankowe, ale niestety zamówionego towaru nigdy nie otrzymali.
Kryminalni z Komisariatu Policji I w Koszalinie na podstawie zabranych informacji ustalili miejsce pobytu 20-letniego oszusta i zatrzymali go. Po skompletowaniu w sprawie materiału dowodowego okazało się, że mężczyzna działając w opisany sposób oszukał co najmniej 165 osób na kwotę prawie 55 tysięcy złotych.
Wykonane przez funkcjonariuszy czynności procesowe pozwoliły na przedstawienie podejrzanemu zarzutów oszustwa, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora 20-latek objęty został policyjnym dozorem.
Jak bezpiecznie kupować w Internecie – policjanci radzą;
1.Sprawdźmy opinie dotyczące sklepu, w którym chcesz nabyć przedmiot.
Komentarze klientów to naprawdę bardzo cenne źródło informacji. W większości przypadków w Internecie bez trudu można znaleźć wiele informacji dotyczących sprzedających. Pamiętajmy, że opinii można szukać też na forach internetowych, czy portalach społecznościowych. Jeśli dokonujemy transakcji w platformach handlowych zawsze mamy możliwość zapoznania się z opiniami na temat sprzedawcy.
2. Kupujmy za pośrednictwem uznanych internetowych platform handlowych.
Zakupy w takich serwisach nie tylko pozwalają na wybór najkorzystniejszej oferty u wielu sprzedających, ale przede wszystkim dokonując tam zakupów, mamy także gwarancję bezpieczeństwa.
3. Jeśli decydujemy się na zakupy w sklepach internetowych sprawdźmy czy przedsiębiorca korzysta z uznanych platform do przeprowadzania płatności.
Profesjonalni przedsiębiorcy współpracują z bezpiecznymi operatorami płatności dzięki którym klienci w trakcie dokonywania zakupów mogą bezpiecznie zalogować się do internetowych systemów transakcyjnych banków. Firmy świadczące usługi płatnicze w Internecie przed rozpoczęciem współpracy profesjonalnie weryfikują swoich klientów.
4. Unikajmy płacenia za towar lub usługę kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu.
Doradza się rezygnację z zakupów, jeśli sklep prosi o podanie informacji takich, jak numer karty płatniczej, data jej ważności, imię i nazwisko posiadacza, kody CVV2 lub CVC2 oraz 3d Secure. Musimy być świadomi, że te informacje pozwalają na poprawne wykonanie płatności w Internecie. Decydując się na zapłatę kartą w sieci zawsze upewnijmy się, że podajemy te informacje bezpośrednio na stronie agenta rozliczeniowego.
5. Sprawdźmy czy strona sklepu jest właściwie zabezpieczona.
Zerknijmy na pasek adresu strony sklepu czy nawiązana jest komunikacja z użyciem szyfrowania (początek adresu winien zaczynać się od skrótu: „https”).
6. Jeśli natrafiłeś na nieuczciwego sprzedającego – co robić?
Jeśli stało się to, kiedy korzystaliśmy z platformy handlowej lub serwisu pośredniczącego koniecznie poinformujmy je o swoich przypuszczeniach. Jeśli przypuszczenia okażą się być prawdziwe poinformujmy o sprawie organy ścigania. Udaj się do najbliższej jednostki Policji lub Prokuratury. Zgłaszając sprawę organom ścigania, szczegółowo opisz i udokumentuj całą sytuację.