„Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi”- spotkanie online z młodzieżą
Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym - po handlu bronią i narkotykami przestępstwem. Statystyki wskazują, że wśród ofiar dominują kobiety, choć coraz więcej mężczyzn wykorzystuje się do przymusowej i niewolniczej pracy, a całe rodziny do żebractwa lub wyłudzania zasiłków i świadczeń socjalnych.
W dniu 18 października obchodzony jest „Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi”, dlatego w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyła się prelekcja online poświęcona problematyce współczesnego handlu ludźmi.
Celem spotkania było omówienie charakterystyki przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, godzącego w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka oraz metod jakimi posługują się przestępcy trudniący się tym procederem.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie. Realizując swoje zawodowe plany w niedługim czasie będą odbywali oni praktyki zawodowe, a później podejmą pracę zarobkową na terenie kraju i za granicą.
Policjantka prowadząca debatę wskazywała w jaki sposób działają sprawcy, by zwerbować i wykorzystać ofiary. Najczęściej wprowadzają w błąd co do oferowanej pracy lub wykorzystują związek emocjonalny między werbownikiem, a przyszłą ofiarą. Osoby są wykorzystywane do niewolniczej, przymusowej pracy, prostytucji, żebractwa, do popełniania przestępstw, do zawierania fikcyjnych umów, w tym także małżeńskich, ale także wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. Ofiary uzależniają się od sprawców materialnie, często także i emocjonalnie. Dlatego przeciwdziałanie temu zjawisku, jak również pomoc ofiarom, ma wymiar wielosektorowy i wymaga kompetencji ekspertów z wielu dziedzin.
W trakcie spotkania policjantka omówiła kilka ciekawych danych statystycznych dotyczących handlu ludźmi. Młodzież dowiedziała się również, że w strukturach jednostek Policji funkcjonują zespoły dw. z handlem ludźmi, gdzie zawsze można zwrócić się o pomoc.