Seniorzy oszukani metodą "na wnuczka" na prawie 150 tysięcy złotych
Tylko w ciągu kilku ostatnich dni, na terenie powiatu koszalińskiego doszło do kilku oszustw "na wnuczka" na kwotę prawie 150 tysięcy złotych. Oszuści usiłowali oszukać jeszcze kilkudziesięciu innych seniorów.
Codziennie odnotowujemy kolejne przypadki oszustw, gdzie przestępcy próbują wyłudzać od seniorów oszczędności całego życia. Wczoraj około godziny 13:00 oszust podając się za policjanta odebrał osobiście z mieszkania seniorki 30 tysięcy złotych. Przestępca zabrał pieniądze pod pretekstem uchronienia jej przed kradzieżą przez „przebieranych” złodziei, którzy podszywają się pod listonoszy. Kilka dni wcześniej inna seniorka przekazała oszustowi 44 tysiące złotych na „potrzeby działań policyjnych” związanych z wyłudzeniami. Przekazanie pieniędzy miało miejsce na przystanku autobusowym. Podobnych zgłoszeń jest naprawdę bardzo wiele.
Naciągacze stosują różne sposoby oszukiwania osób starszych i wyłudzają od nich duże kwoty. Najbardziej znanymi i najczęściej stosowanymi metodami są: metoda „na policjanta”, „na wnuczka”, elektryków bądź innych „fachowców” czy urzędników. Przestępcy najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Nadal jedną z najczęstszych metod oszustw osób starszych jest „metoda na wnuczka”. Oszuści kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod członka rodziny, np. wnuka i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Mówią, że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą znajomego, którego dokładnie opisują. W umówionym terminie do mieszkania przychodzi ta osoba, która w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze. Oszuści chcąc wyłudzić pieniądze, podają się też za przedstawicieli różnych instytucji. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika, penetrują dom i kradną pieniądze bądź cenne przedmioty.
PAMIĘTAJMY!!!
Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:
- gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,
- nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,
- pod żadnym pozorem nie przekazuj i nie pokazuj pieniędzy obcym osobom,
- jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,
- zanim wpuścisz do mieszkania osobę podającą się za pracownika administracji, gazowni, prowadzącą sprzedaż bądź też informującą o konieczności sprawdzenia odpływu wody, ścieków lub każdą inną obcą dla Siebie osobę, bądź ostrożny i poproś o stosowny dokument. Uczciwa osoba zrozumie takie postępowanie, a przestępcę zrazi to do dalszego działania,
- nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
- uważajmy również podczas robienia zakupów czy też zawieraniu umów o pracę za pomocą portali internetowych - zachowajmy szczególną ostrożność przy przekazywaniu swoich danych osobowych w sieci i sprawdzajmy osoby, które oferują rzeczy do sprzedaży lub firmy oferujące pracę, np. czytając opinie na forach internetowych,
- w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 112, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.
Pamiętaj, że mogą to być potencjalni Z Ł O D Z I E J E lub oszuści.