Spotkania koszalińskich policjantów z uczniami w ramach projektu „Cybergryf”
Co to takiego cyberprzemoc, jak uchronić się przed oszustami internetowymi i dlaczego nie wolno ufać nieznajomym w sieci. Szukając odpowiedzi na te i inne pytania związane z zagrożeniami w Internecie dyskutowali policjanci z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie. Mundurowi aktywnie włączyli się do realizacji wspólnego projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego pod nazwą: „CyberGryf”.
Podczas spotkania z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 18 policjanci z koszalińskiej komendy poruszyli tematykę bezpieczeństwa w sieci i cyberzagrożeń. Zwracali szczególną uwagę na fakt, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje.
Drugim istotnym elementem wykładu była przemoc i agresja propagowana za pomocą cyfrowych środków przekazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem.
Funkcjonariusze przestrzegali dzieci przed publikowaniem swoich zdjęć w Internecie albo udostępnianiem ich nieznajomym osobom, ponieważ nie wiadomo kiedy i do czego mogą być wykorzystane.
Takie profilaktyczne spotkania wpisały się na stałe w kalendarz działań koszalińskich policjantów, którzy z dużym zaangażowanie starają się w przystępny sposób przybliżyć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa.
W najbliższym czasie mundurowi będą docierać do kolejnych szkół realizując założenia pilotażowego projektu opartego o cykl spotkań edukacyjnych prezentujących treści dotyczące cyberzagrożeń dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych z terenów wiejskich miast powiatowych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Więcej o projekcie można znaleźć pod adresem www.bezpiecznicyfrowo.wzp.plbezpieczeństwa.