Aktualności

„Bezpieczna plaża” – spólne działania z WOPR

Data publikacji 20.07.2019

Policjanci z koszalińskiej komendy i mieleńscy ratownicy spotkali się z turystami, którzy odpoczywają na plaży w Mielnie. Z wczasowiczami mundurowi rozmawiali o tym, jak bezpiecznie spędzić urlop, a pracownicy WOPR przygotowali specjalny pokaz ratownictwa. Wszyscy biorący udział w dzisiejszym spotkaniu mogli zobaczyć jak zachowuje się Melisa – specjalnie szkolony pies do ratownictwa wodnego.

Każdego roku w sezonie letnim koszalińscy policjanci wspólnie z ratownikami spotykają się z turystami podczas projektu „Bezpieczna plaża”. Podczas dzisiejszych działań o bezpieczeństwie podczas wakacji rozmawiali z odwiedzającymi nasze plaże wczasowiczami. Do przedsięwzięcia włączyli się pracownicy koszalińskiego sanepidu, a także katowiccy ratownicy, którzy wykonali pokaz z wykorzystaniem do tego celu specjalnie szkolonym psem rasy Nowofundland o imieniu Melisa.

Policjanci przestrzegali wypoczywających przed nieodpowiedzialnym zachowaniem w czasie wolnym. Tłumaczyli między innymi to, jak ważne jest domykanie hotelowych okien i drzwi. Posiłkując się konkretnymi przykładami zdarzeń zanotowanych w Mielnie zwracali uwagę turystów na to, że również muszą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Policjanci tłumaczyli, że złodzieje pojawiający się w obrębie plaży wykorzystują tłum, hałas i stwarzaną im przez potencjalnych pokrzywdzonych okazję, żeby z pozostawionego bez dozoru leżaka czy koca zabrać to, co wpadnie im w oko.

Równolegle policjanci zwracali się do rodziców i opiekunów najmłodszych z apelem o pilnowanie pociech. Bywa, że maluchy bawiące się na plaży oddalają się od osób dorosłych. Wystarczy kilka minut, aby dziecko zgubiło się w tłumie plażowiczów. W takich sytuacjach najłatwiej jest ustalić opiekuna w przypadku, gdy maluch ma na ręce założoną opaskę z zapisanym numerem kontaktowym. W czasie działań policjanci rozdawali takie właśnie oznaczniki, tłumacząc dzieciom i rodzicom, jak ważna jest ich rola.

Uczestniczący w działaniach ratownicy przedstawiali zebranym turystom zasady korzystania z plaży i innych kąpielisk. W ślad za mundurowymi stanowczo zakazywali wchodzenia do wody w stanie nietrzeźwości. Zaprezentowali również symulację akcji ratowniczych.

Aby utrwalić w świadomości i pamięci wczasowiczów prezentowane treści mundurowi rozdawali ulotki autorskiego programu koszalińskiej komendy pn. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi” oraz plażowe akcesoria.

Powrót na górę strony