POLICJANT RADZI: SKĄD INTERNETOWY OSZUST TYLE O NAS WIE?
Na przestrzeni ostatnich kilku lat drastycznie wzrosła ilość oszukanych osób za pośrednictwem sieci Internet. Przeniesienie części życia codziennego na obszar Internetu oraz technologii mobilnych zwrócił uwagę środowiska przestępczego, przede wszystkim z uwagi na pozorną anonimowość, względną łatwość ukrycia procederu przed organami ścigania czy też osobami najbliższymi.
Na uwagę jednak zasługuje fakt, że to my użytkownicy komputerów, tabletów i smartfonów w decydującym stopniu przyczyniamy się do wzrostu cyberprzestępczości. Zdecydowana większość z nas korzysta z serwisów aukcyjnych lub społecznościowych, dokonuje przelewów urządzeniami mobilnymi, czy chociażby zamawia różne przedmioty z dalekiej Azji. Nie ma w tym nic złego, jednakże dokonując tych operacji za pośrednictwem urządzeń nie jesteśmy w stanie powstrzymać wyciekającego potoku informacji na nasz temat. Brzmi to trochę jak pomysł na thriller science fiction, ale to wszystko dzieje się obecnie na naszych oczach.
Postawię teraz odważną tezę: każdy z nas zostanie kiedyś oszukany przez Internet i tylko od nas zależy kiedy się to wydarzy i jak bardzo będzie to dla nas dotkliwe. Skoro chcemy korzystać z Internetu, ale nie chcemy paść ofiarą oszustów - co robić? Na ratunek przychodzi ten mini felieton w którym cyklicznie przybliżę inną metodę działania oszustów oraz sposób jak się przed nią zabezpieczyć. Przypomnę również podstawowe zasady bezpiecznego surfowania po Internecie. Na początek portale społecznościowe. Wszystko co zamieścimy w Internecie (zdjęcia, tekst, dane osobowe, adresy, komentarze) zostanie już tam na zawsze. Wykasowanie zdjęcia z naszego profilu w serwisie społecznościowym nie powoduje jego usunięcia z sieci! Możecie być pewni, że zdjęcie zostało skopiowane i jest przechowywane, a w razie potrzeby może zostać użyte, np. do szantażu lub podszycia się pod Was.
Mając świadomość tego pamiętajmy, aby przy korzystaniu z portali społecznościowych: podawać minimum informacji o sobie, bliskich, a zwłaszcza miejscu naszej pracy. Większość oszustw Internetowych bazuje na naszym pośpiechu, naiwności czy zwykłej manipulacji. Nie pomagajmy przestępcom podając im realne dane o sobie.
asp. Rafał Skoczylas
policjant Wydziału dw. z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą
Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie
zdjęcie: R.K.