INAUGURACJA PROJEKTU- „SPRAGNIENI ŻYCIA NIE PRAGNĄ PICIA”
Komenda Miejska Policji w Koszalinie rozpoczęła realizację autorskiego projektu związanego z zapobieganiem nadużywania alkoholu wśród młodych ludzi. W ramach kampanii policjanci zorganizowali spotkanie, na które zaprosili uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie. Udział w inauguracji przedsięwzięcia wzięli również zaproszeni goście, którzy na co dzień zajmują się problematyką alkoholizmu. Przed konsekwencjami związanymi z piciem przestrzegał młodzież Pan Mariusz, który wyszedł z nałogu.
Policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Koszalinie, w ramach inauguracji programu profilaktycznego, pod nazwą „SPRAGNIENI ŻYCIA NIE PRAGNĄ PICIA” który realizowany jest we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Koszalinie zorganizowali spotkanie z uczniami koszalińskich szkół.
Mundurowi do udziału w inauguracji projektu zaprosili - doktor Elżbietę Galińską-Gruchałę - Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Pana Michała Misiurnego - Pełnomocnika Prezydenta Miasta Koszalina do spraw Uzależnień, Panią Adrianę Grontkowską - starszego asystenta Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie oraz Pana Mariusza, któremu udało się wyjść z alkoholizmu.
Problem nadużywania alkoholu jako jednej z substancji psychoaktywnych i zapobiegania poważnym konsekwencjom zdrowotnym i społecznym związanym z jego używaniem, zwłaszcza w młodym wieku, od zawsze jest jednym z priorytetowych zadań zarówno Policji, jak i innych instytucji państwa mających w swoich zadaniach ochronę bezpieczeństwa mieszkańców.
Z policyjnych statystyk wynika, że alkohol to substancja, która stanowi jeden z głównych czynników kryminogennych. Ma on ogromny wpływ na skalę i rodzaj przestępczości, przyczynia się do wzrostu agresji, przemocy i zachowań ryzykownych.
Młodzi ludzie wchodząc w dorosłe życie chcą eksperymentować i próbować różnych substancji, szczególnie tych zakazanych. Najczęściej zaczynają od alkoholu, gdyż jest on najłatwiej dostępnym środkiem. Od najmłodszych lat dzieci obserwują rodziców i bliskich, którzy świętując różnego rodzaju uroczystości nie potrafią obyć się bez alkoholu.
Wdrożenie programu profilaktycznego dotyczącego szkodliwości używania alkoholu przez policjantów z Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy jest wyjściem naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, jak również odpowiedzią na alarmujące wyniki badań i statystyki. Skierowanie programu nie tylko do uczniów jako bezpośrednich odbiorców, ale pośrednio również do rodziców i pedagogów, pomoże rozwiązać problem edukacji dorosłych, którzy bez rzetelnej informacji nie radzili sobie wychowawczo z młodzieżą.
Program skierowany jest głównie do uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego. Żeby móc skutecznie działać w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, nie wystarczy jedynie przekaz informacji o zagrożeniach. Konieczne jest pokazanie alternatywy dla alkoholu, dla zabawy zakrapianej procentami, która kończy się wyrzutami sumienia, problemami z prawem oraz pogłębieniem dotychczasowych kłopotów.
W trakcie dzisiejszej prelekcji poświęconej uzależnieniom, w tym głównie od alkoholu młodzież aktywnie włączyła się do dyskusji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i wiadomościami w tej tematyce. Uczniowie dowiedzieli się o zachowaniach, do których najczęściej dochodzi pod wpływem alkoholu oraz konsekwencji zdrowotnych z jakimi mogą się spotkać po jego częstym spożyciu. Mogli również zobaczyć jak zmienia się rzeczywisty obraz, zakładając specjalne okulary o nazwie „alcogogle”.
Policjanci w ramach projektu opracowali film i prezentacje multimedialne obrazujące cele kampanii. Oprócz tego przygotowali panel edukacyjny, który będzie realizowany w szkołach.