Aktualności

WSPÓLNIE PRZECIW DOPALACZOM

Data publikacji 03.10.2017

Dziś w auli Biblioteki Publicznej w Koszalinie odbyło się kolejne z zaplanowanych spotkań w trakcie którego rozmawiano między innymi o zagrożeniach związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Adresatem była głównie młodzież z terenu miasta i powiatu koszalińskiego. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach programu „Dopalacze to ściemniacze”.

Policjanci z Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy po raz kolejny zorganizowali spotkanie w ramach programu „Dopalacze to ściemniacze”. Działania mundurowych regularnie wspierają pracownicy Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Koszalinie.

Na dzisiejszym spotkaniu zaprezentowane zostały konsekwencje prawne, zdrowotne oraz społeczne zażywania narkotyków i dopalaczy. Narkotyki, leki i inne środki chemiczne są dużym zagrożeniem dla młodzieży, a nawet dla dzieci. Każdy narkotyk oddziałuje inaczej na organizm różnych osób, jego przyjmowanie może wywoływać diametralnie różne efekty, nawet przy takiej samej dawce przyjętej substancji (od euforii, po paniczny lęk czy nawet próby samobójcze).

Problem uzależnień wśród młodzieży jest niezwykle trudny. Spożywanie środków psychoaktywnych związana jest z ryzykiem występowania szkód zdrowotnych, a także przyczynia się do nasilania zachowań antyspołecznych, osłabia hamulce społeczne, nasila agresję, powoduje najczęściej absencję szkolną, nieprawidłową realizację obowiązku szkolnego oraz konflikty z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami.

Jak podkreślali policjanci, przyczyny sięgania po substancje psychoaktywne są bardzo zróżnicowane. Sięganie po alkohol lub inne środki odurzające mogą być próbą ucieczki, a także młodzieńczą chęcią doznania nowych wrażeń, szukaniem własnego ja. Ponadto pokusa spróbowania tak łatwo dostępnych, aczkolwiek zakazanych substancji, jest bardzo duża, a chęć bycia dorosłym, imponowania popycha w stronę używania substancji psychoaktywnych. Bardzo często przyczyną sięgania po alkohol, papierosy czy narkotyki, jest przeżywanie przez młodzież osobistych problemów. Także presja grupy rówieśniczej jest motywem sięgania po tego typu środki, bowiem przyjmowanie danej substancji niejednokrotnie jest przepustką dającą możliwość uczestniczenia w danej grupie, zapewnienie dobrej zabawy. Innym powodem jest ciekawość oraz myślenie, że pozwoli im to uwolnić się od stresu. Młodzież w trakcie spotkania obejrzała filmy tematyczne dotyczące problematyki uzależnień i zażywania substancji psychoaktywnych.

Policjanci z koszalińskiej komendy regularnie spotykają się z młodzieżą w ramach programu „Dopalacze to ściemniacze”. Jego celem jest przede wszystkim przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży przed istniejącymi zagrożeniami związanymi z zażywaniem środków odurzających. 

opr. KGP/sierż. Beata Gałka

  • dopalacze1
  • dopalacze2
  • dopalacze3
  • dopalacze5
  • dopalacze7
  • dopalacze8
Powrót na górę strony