Aktualności

ZA BEZPODSTAWNE WEZWANIE POLICJI - MOŻNA ZOSTAĆ UKARANYM

Data publikacji 22.03.2017

„Halo Policja – zalane mam mieszkanie... proszę o przyjazd patrolu – bo mam problem z zaparkowaniem auta, zgubiłem dowód osobisty, proszę o podanie rozkładu jazdy autobusu linii nr 6 czy numeru na taksówkę” - takich i podobnych zgłoszeń dyżurni koszalińskiej komendy niemalże każdego dnia odnotowują kilkanaście. Przypominamy, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji musimy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Wielokrotnie na numer alarmowy 997 i 112 zdarzają się telefony, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, telefony wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często wykonywane są telefony, dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą zgłaszamy, wymaga interwencji Policji. Musimy pamiętać o tym, że w momencie kiedy blokujemy linię alarmowa, ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy.

Policjanci z koszalińskiej komendy tylko w 2016 roku nałożyli na mieszkańców miasta i powiatu 54 mandaty karne za bezpodstawne wezwanie patrolu. Od początku tego roku ukarali już 12 osób.

Osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. Art. 66. § 1.KW - Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.

Sytuacja zmieniła się odnośnie fałszywych alarmów bombowych, gdyż do końca 2011 r. traktowano te zgłoszenia jak wykroczenia, a więc najczęściej skutkowały one jedynie grzywną. Na początku 2012 r. do kodeksu karnego wprowadzono artykuł 224a mówiący, że: "Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Osobną kwestią wywołania fałszywego alarmu jest obciążanie sprawców kosztami akcji służb mundurowych związanych z podjętymi czynnościami.

  • LOGO
Powrót na górę strony