Aktualności

UWAGA NA FAJERWERKI! - KONTROLE PUNKTÓW SPRZEDAŻY WYROBÓW PIROTECHNICZNYCH

Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców podczas wkraczania w Nowy Rok policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie i funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzą kontrolę stoisk, w których sprzedawane są fajerwerki. Mundurowi sprawdzają głównie legalność dostępnych w sprzedaży fajerwerków i petard oraz pełnoletność osób kupujących towar.

Policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej prowadzą kontrolę stanowisk, w których są sprzedawane fajerwerki. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na legalność dostępnych środków oraz sprawdzają, czy kupujący towar są pełnoletni. Policjanci przypominają też, że materiały pirotechniczne są jedną z odmian materiałów wybuchowych dlatego podczas korzystania z nich musimy zachować szczególną ostrożność oraz używać ich zgodnie z instrukcją.

Od środy (21 grudnia) do 4 stycznia 2016r. na terenie województwa będzie obowiązywać rozporządzenie Wojewody Zachodniopomorskiego ograniczające używanie wyrobów pirotechnicznych.

Fajerwerki i petardy będą mogły być używane tylko podczas pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo trudniące się tego typu działalnością. Zakaz nie będzie obowiązywał 31 grudnia 2016 i 1 stycznia 2017.

Wprowadzenie czasowego zakazu używania wyrobów pirotechnicznych było konsultowane z policją, strażą miejską i samorządowcami.

Za naruszenie zakazu policjant lub strażnik miejski mogą nałożyć karę grzywny do 500 zł.

Bezpiecznie z fajerwerkami !

Przed nami Sylwester i Nowy Rok. W te dwa dni zgodnie z obowiązującym prawem możemy świętować nadejście nowego roku w blasku sztucznych ogni. Apelujemy o rozwagę podczas używania materiałów pirotechnicznych, chwila nieuwagi może skończyć się tragedią.

Przypominamy, że obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne przeznaczone do sprzedaży powinny zawierać oznaczenia takie jak: nazwa produktu, nazwę i adres producenta oraz polską instrukcję obsługi.

Przypominamy, że nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi jest karane. Grozi za to kara aresztu, grzywny albo nagany. Natomiast za sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim, grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności