Aktualności

„Obietnice…Twoje życie jest bezcenne - nie pozwól się sprzedać!”–mundurowi rozmawiali z młodzieżą o zagrożeniach

Data publikacji 22.08.2022

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa, godząca w wolność i godność człowieka. To proceder, którego ofiarą może stać się każdy z nas, bez względu na wiek, płeć czy też status społeczny. Może przybierać różne formy, dlatego ważne jest byśmy wiedzieli o nim jak najwięcej. O tym czym jest handel ludźmi, w jaki sposób działają sprawcy oraz na co należy zwrócić uwagę by nie stać jego ofiarą, mówią policjanci koszalińskiej komendy w trakcie spotkań organizowanych z młodzieżą.

Każdy może stać się ofiarą pracy przymusowej, wykorzystania seksualnego czy też zmuszony do żebractwa. W czasie wakacji warto pamiętać nie tylko o zachowaniu ostrożności w podróży, zabezpieczeniu mieszkania podczas nieobecności, ale również należy zwrócić uwagę zagrożenia związane z procederem handlu ludźmi.

W okresie letnim, kiedy wiele osób wyjeżdża za granicę np. w celach grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. Wyjeżdżając zatem za granicę należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie. Jeśli mamy wątpliwości, czy oferta pracy może budzić obawy, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić wiarygodność takiego pracodawcy.Prowadzący spotkania mundurowi wskazują w jaki sposób można ustrzec się przed pseudo pracodawcami, omawiają również sposoby jakimi posługują się sprawcy, aby zwerbować ofiarę i zmusić ją do prostytucji, niewolniczej pracy lub żebractwa.

Policjanci za każdym razem omawiają kilka ciekawych danych statystycznych dotyczących handlu ludźmi, z którymi zetknęli się w trakcie pełnienia swojej służby. Młodzież dowiaduje się również, że w strukturach jednostek Policji funkcjonują zespoły dw. z handlem ludźmi, gdzie zawsze można zwrócić się o pomoc. Przed wyjazdem do pracy za granicę należy zapoznać się z adresami i numerami telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy. Poradnik i wiele cennych wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znaleźć można m.in. na portalu www.gov.pl/web/handel-ludzmi

Powrót na górę strony