Aktualności

Osobom bezdomnym można pomóc- skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Spadek temperatury, nocne przymrozki, to czas kiedy warto pamiętać o ludziach bezdomnych. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aby nie doszło do tragedii policjanci również uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których osoby bezdomne zazwyczaj szukają schronienia w okresie jesienno-zimowym.

Okres zimowy i niskie temperatury nie sprzyjają osobom bezdomnym, dlatego policjanci dokładają wszelkich starań, aby im pomóc i uświadomić, że czekają na nich lepsze warunki bytowania w tym trudnym czasie niż prowizoryczne szałasy czy pustostany.Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla ludzi samotnych i bezdomnych. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby.

Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Policja nie jest w tej kwestii osamotniona. Aby nasza praca była jeszcze skuteczniejsza ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą przebywać osoby bezdomne.

Skuteczność tych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego też apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe. Prosimy o informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób. Czasami jeden nasz telefon na numer 112 lub 986  może komuś uratować życie.

Koszalińscy policjanci przypominają, że za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy również wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają osobom, których zdrowie i życie jest zagrożone z uwagi na panującą aurę.
W katalogu dostępnych zagrożeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się również takie, które może mieć wpływ na bezpieczeństwo innych osób. Mowa o kategorii „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy, co staje się bardzo istotne w przypadku spadku temperatur, w trakcie obecnie panującej pory roku.