Aktualności

„TWOJE ŻYCIE JEST BEZCENNE – NIE POZWÓL SIĘ SPRZEDAĆ” – DEBATA Z MŁODZIEŻĄ

Data publikacji 12.04.2016

Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym - po handlu bronią i narkotykami przestępstwem. Statystyki wskazują, że wśród ofiar dominują kobiety, choć coraz więcej mężczyzn wykorzystuje się do przymusowej i niewolniczej pracy, a całe rodziny do żebractwa lub wyłudzania zasiłków i świadczeń socjalnych.

Dzisiaj w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyła się debata pod hasłem „Twoje życie jest bezcenne – nie pozwól się sprzedać” poświęcona problematyce współczesnego handlu ludźmi. Zorganizowali i przygotowali ją policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii, a do udziału w niej zaprosili uczniów klas maturalnych z Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Straży Granicznej w Kołobrzegu.

Celem debaty było omówienie charakterystyki przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, godzącego w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka oraz metod jakimi posługują się przestępcy trudniący się tym procederem.

Debata była skierowana przede wszystkim do uczniów klas maturalnych, którzy w niedługim czasie będą odbywali praktyki zawodowe, a później podejmą pracę zarobkową na terenie kraju i za granicą. Prowadząca debatę podkom. Magdalena Marzec wskazywała w jaki sposób można ustrzec się przed pseudo pracodawcami, omówiła również sposoby jakimi posługują się sprawcy, aby zwerbować ofiarę i zmusić ją do prostytucji, niewolniczej pracy lub żebractwa. Podczas debaty młodzież mogła zobaczyć specjalnie przygotowane filmy oraz prezentacje multimedialne dotyczące omawianej tematyki.

W trakcie spotkania kpt. Beata Okulińska z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu, na podstawie kilku autentycznych zdarzeń, z którymi spotkała się w swojej pracy zawodowej, przedstawiła skalę problemu dotyczącego handlu ludźmi.

Następnie przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy zapoznali młodzież z zagrożeniami, z którymi mogą się zetknąć w trakcie poszukiwania pracy za granicą i w jaki sposób należy sprawdzać każdą interesującą ofertę.

Policjanci w trakcie spotkania omówili kilka ciekawych danych statystycznych dotyczących handlu ludźmi i rozdali uczniom profilaktyczne materiały informacyjne. Młodzież dowiedziała się również, że w strukturach jednostek policji funkcjonują zespoły dw. z handlem ludźmi, gdzie zawsze można zwrócić się o pomoc.

Na koniec debaty każdy uczestnik anonimowo wypełnił specjalnie przygotowaną ankietę.

Ponieważ spotkania cieszą się wśród młodzieży dużą popularnością będą organizowane również w innych koszalińskich szkołach. 

  • debata1
  • debata2
  • debata3
  • debata4
Powrót na górę strony