Aktualności

W trakcie policyjnej kontroli wyszło na jaw, że w samochodzie cofnięty został licznik o ponad 60 tys.km.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od maja 2019 roku modyfikacja stanu drogomierza jest zagrożona karą do 5 lat więzienia. Policjanci od 1 stycznia br. mają obowiązek sprawdzenia przebiegu auta i uzupełnienia go w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Pierwszy kierowca prowadzący auto na terenie Koszalina z niewytłumaczalnym stanem licznika został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie na ul. Monte Cassino zatrzymali do kontroli drogowej bmw. Mundurowi realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił ponad 224 tys. km. Następnie funkcjonariusze zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego 16 kwietnia 2019 roku wynosił 288 tys. km. To o ponad 60 tys. km. więcej. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż ten, który wpisany został podczas badań na stacji kontroli.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego I koszalińskiego komisariatu. Funkcjonariusze w toku dochodzenia wyjaśniać będą przede wszystkim to, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.