Aktualności

„Bezpieczny senior”- zajęcia w Stowarzyszeniu Amazonka

O granicy zaufania do drugiego człowieka, atrakcyjnych z pozoru umowach oraz metodach działania oszustów rozmawiali wczoraj z seniorami ze Stowarzyszenia „Amazonka” policjanci z komendy w Koszalinie.

Ustawowym zadaniem Policji jest między innymi podejmowanie działań zmierzających do zapobiegania popełnianiu przestępstw. Dlatego policjanci z koszalińskich jednostek stale organizują, czy przyjmują zaproszenia, na spotkania z osobami z grupy seniorów. Ich celem jest uświadamianie problemu oraz przekazywanie ostrzegawczych informacji, jak nie stać się ofiarą przestępstw, a szczególnie oszustw.

Policjanci w trakcie wizyty przekonywali, że sprawcy wykorzystują więzi rodzinne, dobroć i łatwowierność pokrzywdzonych, by wyłudzić od nich posiadane oszczędności. Wskazywali, jakimi metodami najczęściej posługują się przestępcy i radzili, jak uchronić się przed utratą pieniędzy. Zastrzegali też, że znana wszystkim metoda „na wnuczka”, w oparciu o którą działają przestępcy, odchodzi powoli do lamusa. Aktualnie osoby o nieuczciwych zamiarach potrafią podszywać się pod różnego rodzaju przedstawicieli instytucji publicznych, urzędów, a nawet policjantów czy innych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni, uważni i potrafili w konkretnych sytuacjach być asertywni. Tylko taka postawa da im gwarancję tego, że nie staną się ofiarami osób nieuczciwych,  oszustów czy złodziei.

W ramach wspomnianych działań policjanci rozdawali tematyczne ulotki, a spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem seniorów.