Aktualności

W trakcie policyjnych działań „PRĘDKOŚĆ”- pięciu kierowców straciło prawo jazdy

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się brawurowa jazda dla pięciu kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. Osoby te zostały zatrzymane przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego koszalińskiej komendy.

Policjanci z koszalińskiej drogówki zwracają szczególną uwagę na łamanie regulacji dotyczących dozwolonej prędkości, ponieważ jest ona jedną z głównych przyczyn kolizji i wypadków na drogach. Statystyki wyraźnie wskazują, że skutki wielu zdarzeń nie byłyby tak tragiczne, gdyby ich uczestnicy poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wczoraj policjanci z koszalińskiej drogówki włączyli się w ogólnopolskie działania pn.„Prędkość”. Funkcjonariusze zwracali uwagę przede wszystkim na kierowców przekraczających dozwoloną prędkością, ale również na tych którzy nie stosowali się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa lub wyprzedzali w miejscach niedozwolonych.

Tylko w ciągu jednego dnia policjanci zatrzymali prawo jazdy pięciu nieodpowiedzialnym kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Niechlubnym rekordzistą okazał się 50-latek, który jechał renault 111km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:

  • gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
  • gorsza równowaga pojazdu na krzywiznach drogowych i mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
  • dłuższa droga hamowania,
  • dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy oraz pasażerów,
  • większa długość drogi odrzutu pojazdów uczestniczących w wypadku, co oznacza możliwość odrzucenia pojazdu na chodnik lub na przeciwny pas ruchu i uwikłanie w wypadek dodatkowych uczestników ruchu.