Nie daj się oszukać i ustrzelić złodziejowi! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koszalinie

Aktualności

Nie daj się oszukać i ustrzelić złodziejowi!

Trwają wakacje, a wraz z nimi kolejna odsłona kampanii profilaktycznych prowadzonych przez koszalińskich policjantów. Ich celem jest przypominanie turystom o podstawowych zasadach bezpieczeństw w trakcie letniego wypoczynku.

Autorska kampania profilaktyczna Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie pt. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi!” jest prowadzona już kolejny rok. Pomysł na akcję powstał na podstawie obserwacji i analiz, z których wynika, że wielu kradzieżom można zapobiec stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jak się okazuje, nie ma znaczenia wiek, płeć ani miejsce, w którym się znajdujemy. Na to, czy staniemy się ofiarą kradzieży, ma wpływ nasze zachowanie, beztroska, nieostrożność czy nieuwaga, o które bardzo łatwo podczas wakacyjnego odpoczynku. Stosując bardzo proste zasady można ograniczyć do minimum ryzyko utraty portfela, telefonu, dokumentów czy pieniędzy.

Złodzieje lubią duże skupiska ludzi, gdzie mogą pozostać anonimowi i niezauważeni. Z pewnością skorzystają z okazji, gdy w roztargnieniu pozostawimy otwarte okno w pensjonacie czy nie zamkniemy drzwi od pokoju. Potrafią dostrzec, że ktoś pozostawił saszetkę z dokumentami bez nadzoru lub spaceruje z otwartą torebką. Nie przejdą obojętnie obok samochodu, w którym na siedzeniu leży laptop. Nie jest dla nich niestety żadnym problemem wyciągnięcie portfela z otwartej kieszeni kurtki czy spodni. Jednak nasze rozsądne i uważne zachowanie jest w stanie skutecznie wyhamować nieuczciwe zapędy przestępców. Sami możemy być sprytniejsi od złodzieja i nie stać się jego ofiarą. Wystarczy chować wartościowe rzeczy do zapinanych, wewnętrznych kieszeni, torebki nosić blisko ciała, a okna i drzwi w pokojach zamykać na czas naszej nieobecności.

Koszalińscy policjanci ostrzegają również przed grą w trzy kubki! W oszustwie zwykle bierze udział grupa osób. Jedna z nich prowadzi grę, część udaje grających, a kolejni zachęcają turystów do udziału w zabawie. Szajka odgrywa przed ludźmi spektakl w trakcie którego padają wysokie wygrane. Niestety w tej grze wygrywają jedynie członkowie grupy. Pod żadnym pozorem nie pozwól się sprowokować do wzięcia udziału w grze! Nie masz szans na wygraną! Przystępując do gry stracisz pieniądze!

W ramach prowadzonych kampanii umieszczono banery informacyjne w miejscowościach nadmorskich. Przygotowano również plakaty i ulotki, które przez całe wakacje będą trafiały do ośrodków wczasowych oraz turystów.