Aktualności

„Bezpieczne wakacje” - działania prewencyjne koszalińskich policjantów

W ramach kampanii „Bezpieczne wakacje” policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji spotkali się z turystami, którzy odpoczywają w nadmorskich miejscowościach na terenie naszego powiatu. Jednym z wiodących tematów poruszanych przez mundurowych były zagrożenia związane z wypoczynkiem nad wodą.

Działania dotyczące promowania bezpiecznych zachowań nad wodą na stałe wpisały się już w kalendarz zadań koszalińskiej jednostki. Jak każdego roku mundurowi spotykają się nie tylko z turystami korzystającymi z kąpielisk miejskich, ale również z odpoczywającymi w miejscowościach nadmorskich.

Policjanci zwracali się do rodziców i opiekunów najmłodszych z apelem o pilnowanie pociech. Bywa, że maluchy bawiące się na plaży oddalają się od osób dorosłych. Wystarczy kilka minut, aby dziecko zgubiło się w tłumie plażowiczów. W takich sytuacjach najłatwiej jest ustalić opiekuna w przypadku, gdy maluch ma na ręce założoną opaskę z zapisanym numerem kontaktowym. Dlatego w trakcie rozmów z turystami policjanci rozdawali opaski dla dzieci.

W związku z odnotowanymi drobnymi kradzieżami, do których dochodzi najczęściej podczas sezonu w miejscowościach nadmorskich, funkcjonariusze przestrzegali wypoczywających przed nieodpowiedzialnym zachowaniem w czasie wolnym. Tłumaczyli między innymi to, jak ważne jest domykanie hotelowych okien i drzwi przed wyjściem na plażę.

Policjanci zwracali uwagę, że złodzieje pojawiający się w obrębie plaży wykorzystują tłum, hałas i stwarzaną im przez potencjalnych pokrzywdzonych okazję, żeby z pozostawionego bez nadzoru leżaka czy koca zabrać to, co wpadnie im w oko. Aby utrwalić w świadomości i pamięci wczasowiczów prezentowane treści mundurowi rozdawali ulotki tematyczne pn. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi” oraz „Pilnuj swego, nie ułatwiaj mu niczego”.