Powiatowe obchody Święta Policji w Koszalinie - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koszalinie

Aktualności

Powiatowe obchody Święta Policji w Koszalinie

Święto Policji to data szczególna dla funkcjonariuszy. Czas awansów, nominacji, odznaczeń – zarówno samych policjantów, jak i tych, z którymi na co dzień pracują. Tegoroczne obchody są wyjątkowe ponieważ obchodzimy 100. Rocznicę Powstania Policji Państwowej 1919-2019.

W Centrum Kultury 105 odbyła się uroczysta zbiórka z okazji powiatowych obchodów Święta Policji w Koszalinie. Swoją obecnością zaszczycili nas Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Piotr Ostrowski, samorządowcy województwa zachodniopomorskiego, przedstawiciele władz miasta i powiatu, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu koszalińskiego, przedstawiciele służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, emeryci policyjni, policjanci, pracownicy Policji, ich rodziny oraz kapelan koszalińskich policjantów ks. Andrzej Zaniewski.

Tegoroczne obchody są dla wszystkich policjantów datą szczególną, ponieważ obchodzimy setną rocznicę powstania Policji Państwowej. Dokładnie 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Stała się ona symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów. Od tego czasu niezmiennie troszczy się o ochronę bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego.

W tak uroczystym dniu zaszczycił nas swoją obecnością Pan Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, który przybliżył wszystkim zaproszonym historię dotyczącą Stulecia Powstania Policji Państwowej na przełomie lat 1919-2019. W holu Centrum Kultury 105 można było zapoznać się z wystawą pt. „Policja Polska w latach II RP i dziś” przygotowaną przez Pana Zbigniewa Izraelskiego – z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „PERUN” oraz Piotra Paradowskiego Prezesa Stowarzyszenia Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty.  Wystawa udostępniona została przez Muzeum Historyczne ze Skierniewic. Wśród zaproszonych gości był Pan Arkadiusz Wasilewski - z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „PERUN”. Pan Arkadiusz Wasilewski jest prawnukiem przedwojennego policjanta zamordowanego w Twerze.

Głównym punktem gali były awanse. W tym roku wyższe stopnie otrzymało 88 koszalińskich policjantów.

Na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie nadinspektora Jacka Cegieły, Komendant Główny Policji - generalny inspektor dr Jarosław Szymczyk mianował na stopień inspektora Policji Komendanta Miejskiego Policji w Koszalinie – Krzysztofa Sieląga.

Za wzorowe wykonywanie obowiązków przedterminowo awansowanych zostało 3 policjantów. Akty nominacyjne na kolejny stopień w korpusie oficerów starszych odebrało 4 policjantów, natomiast w korpusie oficerskim 2 policjantów. Nominacje na wyższy stopień w korpusie aspirantów otrzymało 26 policjantów, a w korpusie podoficerów Policji 44 funkcjonariuszy. Komendant Miejski Policji w Koszalinie insp. Krzysztof Sieląg mianował na stopień starszego posterunkowego 9 funkcjonariuszy.

W trakcie uroczystości Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie oraz Komendant Miejski Policji w Koszalinie pogratulowali wyników w służbie oraz złożyli życzenia podległym funkcjonariuszom. Podziękowali również przedstawicielom podmiotów wspierających pracę naszych policjantów, dzięki którym możliwe jest realizowanie wielu inicjatyw i projektów profilaktycznych.

Dzisiejszą galę dodatkowo uświetnił występ asp. Alicji Żylińskiej, policjantki Wydziału Prewencji Komisariatu Policji I w Koszalinie, która zaprezentowała utwór pod tytułem „Nie pytaj o Polskę ” z repertuaru Obywatela GC.