W wakacje - Nie daj się ustrzelić złodziejowi! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koszalinie

Aktualności

W wakacje - Nie daj się ustrzelić złodziejowi!

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi kolejna odsłona kampanii profilaktycznej prowadzonej przez koszalińskich policjantów. Jej celem jest przypominanie o podstawowych zasadach, dzięki którym można zminimalizować ryzyko utraty cennych przedmiotów. Wyjeżdżasz na urlop? Czy warto wszystkich o tym informować? Taka informacja może zainteresować nie tylko naszych znajomych, ale również włamywaczy.

Autorska kampania profilaktyczna Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie pt. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi!” jest prowadzona już kolejny rok. Pomysł na akcję zrodził się na podstawie obserwacji i analiz, z których wynika, że wielu kradzieżom można zapobiec stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak się okazuje, nie ma znaczenia wiek, płeć ani miejsce, w którym się znajdujemy. Na to, czy staniemy się ofiarą kradzieży, ma wpływ nasze zachowanie, beztroska, nieostrożność czy nieuwaga, o które bardzo łatwo podczas wakacyjnego odpoczynku. Stosując bardzo proste i niekłopotliwe zasady można ograniczyć do minimum ryzyko utraty portfela, telefonu, dokumentów czy pieniędzy.

Złodzieje lubią duże skupiska ludzi, gdzie mogą pozostać anonimowi i niezauważeni. Z pewnością skorzystają z okazji, gdy w roztargnieniu pozostawimy otwarte okno w pensjonacie czy nie zamkniemy drzwi od pokoju. Potrafią dostrzec, że ktoś pozostawił saszetkę z dokumentami bez nadzoru lub spaceruje z otwartą torebką. Nie przejdą obojętnie obok samochodu, w którym na siedzeniu leży laptop. Nie jest dla nich niestety żadnym problemem wyciągnięcie portfela z otwartej kieszeni kurtki czy spodni. Jednak nasze rozsądne i uważne zachowanie jest w stanie skutecznie wyhamować nieuczciwe zapędy przestępców. Sami możemy być sprytniejsi od złodzieja i nie stać się jego ofiarą. Wystarczy chować wartościowe rzeczy do zapinanych, wewnętrznych kieszeni, torebki nosić blisko ciała, a okna i drzwi w pokojach zamykać na czas naszej nieobecności.

W dzisiejszych czasach niemal o wszystkim informujemy w mediach społecznościowych, że mamy nowy samochód, kupiliśmy mieszkanie, o tym gdzie aktualnie jesteśmy lub dokąd jedziemy. Informacje, które sami umieszczamy w internecie, mogą trafić nie tylko do naszych znajomych. To źródło informacji i cenna wskazówka dla tych, co „szukają” takich okazji”. Okres wakacyjny jest doskonałym czasem dla włamywaczy, którzy pod naszą nieobecność mogą pozbawić nas dorobku życia. Dlatego wyjeżdżając w wakacyjną podróż pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie odpoczywają, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

W ramach kampanii w miejscowościach nadmorskich jak każdego roku umieszczone zostaną banery informacyjne, które przez całe wakacje będą przypominały mieszkańcom oraz turystom o bezpiecznych zachowaniach. Ponadto przygotowane zostały również plakaty i ulotki, które przez całe wakacje będą trafiały do ośrodków wczasowych oraz turystów.