BEZPIECZNY NIECHRONIONY – DEBATA Z MŁODZIEŻĄ - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koszalinie

Aktualności

BEZPIECZNY NIECHRONIONY – DEBATA Z MŁODZIEŻĄ

W ramach realizowanego przez koszalińskich policjantów programu - „Działania Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym” została przeprowadzona debata, w której udział wzięli uczniowie klas licealnych.

Dzisiaj w auli II komisariatu odbyła się debata pod hasłem Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w oparciu o systemowe założenia „Wizji zero”. Udział w niej wzięli zaproszeni goście; uczniowie klas mundurowych z Computer College, a także funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego koszalińskiej komendy.

Gospodarzem spotkania był asp. szt. Marcin Łagutko, a przywitał przybyłych gości Zastępca Naczelnika WRD kom. Ireneusz Tryzno, który podkreślił jak ważną rolę dla wspólnego bezpieczeństwa odgrywa debata. Tym samym zaprosił młodych ludzi do zadawania nurtujących ich pytań.

Celem spotkania było poznanie opinii i oczekiwań młodych ludzi, w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wprowadzeniem do debaty była specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna, która przedstawiała najczęstsze przyczyny i skutki wypadków drogowych. Po jej zakończeniu młodzież rozmawiała z funkcjonariuszami, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Mundurowi szczególną uwagę zwrócili na brawurę za kierownicą, jazdę pod wpływem alkoholu lub pod działaniem środków odurzających i konsekwencje prawne z tego wynikające. Młodzież dowiedziała się również, że młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat stanowią drugą grupę osób powodujących najwięcej wypadków drogowych w Polsce.

Młodzież zadawał wiele pytań odnośnie różnych kategorii prawa jazdy i wieku, który umożliwia ubieganie się o taki dokument.

Funkcjonariusze z koszalińskiej drogówki zaprezentowali sprzęt, którym posługują się na co dzień alkotest, tester do wykrywania środków odurzających czy nowoczesne urządzenie AlcoBlow. Następnie licealiści dowiedzieli się jak wykonuje się badania na poszczególnych urządzeniach oraz jak powinni zachować się podczas kontroli drogowej.

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał element odblaskowy oraz anonimowo wypełnił specjalnie przygotowaną ankietę, która pozwoli określić potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. Ponieważ spotkania cieszą się wśród młodzieży dużą popularnością będą organizowane również w innych koszalińskich szkołach.