Aktualności

KOSZALIŃSCY POLICJANCI WŁĄCZYLI SIĘ W DZIAŁANIA „PIESZY”

W miniony piątek policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego koszalińskiej komendy włączyli się w działania pn. „Pieszy”, które były realizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Policjanci z koszalińskiej drogówki regularnie prowadzą działania profilaktyczne ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas tego typu działań mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych oraz na to, czy piesi również stosują się do przepisów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przy każdej możliwej okazji uświadamiają mieszkańców regionu o tym, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi być odpowiedzialny na drodze. Stosowanie się do przepisów m.in. do zasady ograniczonego zaufania, jak również kierowania się rozsądkiem może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Pamiętajmy, że obowiązek zachowania szczególnej ostrożności spoczywa nie tylko na kierującym, ale także na pieszym i rowerzyście!

Przypominamy, że jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że do największej liczby wypadków dochodzi jesienią i zimą. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Dodatkowym utrudnieniem są zalegające na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

Przy szybko zapadającym zmroku, licznych opadach i słabo oświetlonym w niektórych miejscach poboczu, zauważenie pieszego czy rowerzystę przez kierowcę samochodu jest utrudnione. Najlepszym sposobem, aby osoba prowadząca samochód zauważyła z pewnej odległości pieszego lub rowerzystę, jest wyposażenie niechronionych w odblaskowe elementy i kamizelki. Tym niewielkim kosztem można przeciwdziałać tragicznym w skutkach zdarzeniom drogowym.

Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.