SPOTKANIE Z SENIORAMI - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koszalinie

Aktualności

SPOTKANIE Z SENIORAMI

W skali całego kraju policjanci kilka razy dziennie otrzymują zgłoszenia na temat zdarzeń, których ofiarami stają się seniorzy. Koszalińscy policjanci nie ustają więc w staraniach, aby informacje na temat sposobu działania oszustów, czy złodziei, trafiały do jak najszerszego kręgu adresatów. Wczoraj spotkali się z seniorami w Świetlicy dla Seniora przy Caritas w Koszalinie.

W ramach programu „Bezpieczny senior”, policjanci z Wydziału Prewencji KMP Koszalin odwiedzili osoby starsze, które uczęszczają do Świetlicy dla Seniora przy Caritas w Koszalinie.

Jednym z najważniejszych zagadnień w ramach prowadzonej przez koszalińskich mundurowych profilaktyki jest stała i kompletna edukacja środowiska seniorów pod kątem przestępstw, których stają się ofiarami. Do pewnego czasu policjanci zapoznawali osoby starsze z metodą działania oszustów, która roboczo została nazwana metodą „na wnuczka”. Z biegiem czasu przestępcy zmodyfikowali jednak swoje zachowania i dziś zawężanie przestępczego procederu do tej nazwy nie jest już wystarczające. Problem wykorzystywania łatwowierności i dobrego serca seniorów przez osoby o nieuczciwych zamiarach jest jednak nadal aktualny.

Widząc potrzebę stałej edukacji wspomnianego środowiska, oraz opiekujących się seniorami osób, policjanci przygotowali spotkanie. Obecnym mieszkańcom miasta opowiadali o aktualnie wykorzystywanych przez oszustów „legendach„, o historiach, pod pretekstem których pukają do drzwi. Policjanci przestrzegali przed osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny podają się za pracowników instytucji lub funkcjonariuszy Policji. Mundurowi omówili z seniorami przypadki, z którymi spotkali się w ostatnim czasie.

W trakcie spotkania mundurowi odpowiadali na pytania mieszkańców oraz przypomnieli jak właściwie i bezpiecznie korzystać z bankomatów oraz posługiwać się kartami płatniczymi.

Podczas wizyty rozmawiano również o bezpiecznym poruszaniu się po drodze i promowano noszenie elementów odblaskowych.

Na zakończenie spotkania każdy senior otrzymał ulotki tematyczne oraz elementy odblaskowe.