Aktualności

„BEZPIECZNIE NAD MORZEM” – INAUGURACJA PROJEKTU

„BEZPIECZNIE NAD MORZEM” to program edukacyjno – promocyjny skierowany do mieszkańców regionu i turystów odwiedzających zachodniopomorskie wybrzeże podczas wakacji. Projekt realizowany jest przez Oddział Prewencji Policji w Szczecinie dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Do wspólnego przedsięwzięcia przyłączyła się Komenda Miejska Policji w Koszalinie.

Program „BEZPIECZNIE NAD MORZEM” w lipcu i w sierpniu 2018 roku realizowany będzie w miejscowościach wypoczynkowych na terenie powiatu gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego oraz miasta Świnoujście, gdzie służbę pełnić będą policjanci OPP w Szczecinie.

Głównym celem projektu jest edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

W ramach projektu zorganizowane zostaną pokazy udzielania pierwszej pomocy połączone z prezentacją sprzętu służbowego.

Zajęcia praktyczne z resuscytacji i udzielania pierwszej pomocy prowadzone będą przez ratowników medycznych Zespołu Medycznego OPP w Szczecinie, a także przez policjantów przeszkolonych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Każda osoba, która przystąpi do ćwiczeń w zakresie prowadzenia resuscytacji otrzyma mini pakiet zawierający maseczkę do sztucznego oddychania wraz z instrukcją oraz jednorazowe rękawiczki.

W dzisiejszej inauguracji projektu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Burmistrz Miasta Mielno Pani Olga Roszak-Pezała, policjanci z OPP w Szczecinie, funkcjonariusze koszalińskiej komendy, ratownicy WOPR oraz pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie.

W trakcie przedsięwzięcia policjanci przestrzegali wypoczywających przed nieodpowiedzialnym zachowaniem w czasie wolnym. Tłumaczyli między innymi to, jak ważne jest domykanie hotelowych okien i drzwi. Posiłkując się konkretnymi przykładami zdarzeń zanotowanych w Mielnie zwracali uwagę turystów na to, że sami muszą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Aby nie dopuści do kradzieży czy włamań czasami wystarczy zastanowić się nad tym, co się robi.

Policjanci tłumaczyli wypoczywającym turystom, że złodzieje pojawiający się w obrębie plaży wykorzystują tłum, hałas i stwarzaną im przez potencjalnych pokrzywdzonych okazję, żeby z pozostawionego bez dozoru leżaka czy koca zabrać to, co wpadnie im w oko. Aby utrwalić w świadomości i pamięci wczasowiczów prezentowane treści mundurowi rozdawali ulotki autorskiego programu koszalińskiej komendy pn. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi”.

Równolegle policjanci zwracali się do rodziców i opiekunów najmłodszych z apelem o pilnowanie pociech. Bywa, że maluchy bawiące się na plaży oddalają się od osób dorosłych. Wystarczy kilka minut, aby dziecko zgubiło się w tłumie plażowiczów. W takich sytuacjach najłatwiej jest ustalić opiekuna w przypadku, gdy maluch ma na ręce założoną opaskę z zapisanym numerem kontaktowym. W czasie działań policjanci rozdawali takie właśnie oznaczniki, tłumacząc dzieciom i rodzicom, jak ważna jest ich rola.

Uczestniczący w działaniach ratownicy WOPR przedstawiali zebranym turystom zasady korzystania z plaży i innych kąpielisk. W ślad za mundurowymi stanowczo zakazywali wchodzenia do wody w stanie nietrzeźwości. Zaprezentowali też symulację akcji ratowniczych, rozdawali ulotki oraz wakacyjne gadżety.

Pliki do pobrania

  • 3.09 MB