Aktualności

KONTROLE STANU TECHNICZNEGO AUTOKARÓW PRZEWOŻĄCYCH DZIECI NA WYPOCZYNEK

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na wycieczki, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Koszalin wspólnie z pracownikami ITD prowadzą kontrole autobusów zajmujących się obsługą transportową wycieczek. Podczas czynności szczególną uwagę zwracają na stan trzeźwości kierowcy oraz posiadane przez niego uprawnienia i dokumentację. Policjanci skupiają się także na stanie technicznym autokaru, sprawdzają ogumienie, oświetlenie, oznakowanie, a także obowiązkowe urządzeni

W wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów na naszych drogach, które przewożą dzieci i młodzież. Tym samym, coraz więcej osób zgłasza się do koszalińskich policjantów z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego autokarów, którymi ich pociechy wyjeżdżają na różnego rodzaju wycieczki. Bardzo często zdarza się, że przyjmowanych jest kilka zgłoszeń na tą samą godzinę, w zupełnie innych częściach miasta lub poza jego granicami. Taka sytuacja znacznie wydłuża czas oczekiwania na przyjazd Policji albo czyni to wręcz niemożliwym.

Aby uniknąć wymienionych problemów i zapewnić wszystkim zainteresowanym możliwość poddania wskazanego pojazdu i kierowcy odpowiednim badaniom, koszalińska drogówka we współpracy z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego będzie przeprowadzała kontrole.

W tym celu, zanim dzieci wsiądą do autokaru, należy skontaktować się telefonicznie z Wydziałem Ruchu Drogowego pod numerem telefonu 094 342 - 93 - 74 lub z ITD pod numerem telefonu 094 345-99-39 w godzinach od 7:30 do 15:30 na co najmniej dwa dni wcześniej przed planowanym terminem wycieczki. Znacznie to usprawni możliwość przeprowadzenia kontroli.

 

Pamiętajmy o ważnych aspektach związanych z wyjazdem!

  • Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.

  • Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.

  • Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.

  • Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.

  • Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem Policji.

  • W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę aby autokar przez wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli.

  • Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.

  • Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.